Gde sa beskućnicima kada su prihvatilišta pretrpana? 1

Iz Prihvatilišta za odrasla i stara lica, u Kumodraškoj ulici 226a, sve češće se korisnici otpuštaju pod sumnjivim okolnostima u poslednjih nekoliko meseci, tvrdi bivši korisnik te ustanove Branimir Damnjanović.

Naime, on je za Danas ispričao da su ga iz Prihvatilišta „izbacili“ zbog navodnog verbalnog napada na psihološkinju te ustanove, koji kako tvrdi nije počinio, i dodaje da ima svedoke koji mogu to da potvrde. Međutim, da bi pravno dokazao tvrdnje neophodno mu je Rešenje o otpustu, koje su mu institucije uskratile.

– Kako čoveka sa invaliditetom, koji već 6 godina boravi u Prihvatilištu odjednom disciplinski udaljavate, a Zakon o socijalnoj zaštiti nalaže da zbrinuto lice u njemu boravi do momenta dok mu se ne nađe adekvatan smeštaj – naglašava Damnjanović i dodaje da o disciplinskom prestupu za koji su ga optužili ne zna ništa jer o tome nikakav dokument nije dobio.

– Oni su mogli da napišu da sam učestvovao u atentatu na Kenedija. Rekli su mi da rešenje o otpustu, u kome bi trebalo da postoji i obrazloženje zašto su me otpustili, potražim u Centru za socijalni rad Palilula. Otišao sam do Centra, da bi mi moja socijalna radnica kada sam joj zatražio Rešenje da bih uložio žalbu na predmet, rekla da nema vremena – ističe Damnjanović, naglašavajući da bez tog dokumenta ne može ni da se žali niti da dovede svedoke, „kojih je bilo i koji mogu da potvrde da nisam izgovorio to za šta su me optužili“, insistira on.

Da ovo nije usamljen slučaj, i da je u poslednje vreme povećan broj iseljenja bolesnih i starih na ulicu bez adekvatnog smeštaja, u periodu niskih temperatura i snega, primećuje Damnjanović. On ipak smatra da nadležni nisu imali „lošu nameru“ ali da su postupali nesavesno u želji da smanje broj korisnika, kojih ima više nego što su kapaciteti institucije.

– Problem je u tome što ljudi tamo predugo borave. Neki zakonski okvir boravka u prihvatilištu je 6 meseci, a znam ljude koji su tamo po 10 – 12 godina i još uvek nisu smešteni u adekvatne ustanove – kaže Damnjanović.

I zaista, i nadležni potvrđuju da privremeni smeštaj traje do šest meseci za osobe koje se nađu u stanju hitne socijalne potrebe na teritoriji Grada Beograda, naveli su u odgovoru za Danas iz Prihvatilišta za odrasla i stara lica u Kumodraškoj.

– Privremeni smeštaj može trajati i duže od šest meseci ukoliko se u tom roku iz opravdanih razloga ne može obezbediti drugi oblik zaštite. Kapacitet Prihvatilišta je 104 mesta, ali trenutno u Ustanovi boravi 130 korisnika. Uslovi smeštaja u Prihvatilištu su u skladu sa mogućnostima, naročito uzimajući u obzir daleko veći broj korisnika na smeštaju u odnosu na postojeće kapacitet – kažu iz Prihvatilišta.

Korisnici se iz Prihvatilišta, dodaju oni, najčešće otpuštaju na osnovu dogovora sa nadležnim Centrom za socijalni rad, a u skladu sa planom zaštite; jedan broj korisnika se otpušta na lični ili zahtev staratelja, a u izuzetnom slučaju, korisnik može biti otpušten odlukom Stručnog tima Prihvatilišta zbog grubog kršenja Pravilnika o kućnom redu, te ponašanja kojim ugrožava svoju i bezbednost ostalih korisnika i zaposlenih.

Ipak, što se tiče konkretne situacije koju je opisao Damnjanović, koji navodi da je neosnovano otpušten iz Prihvatilišta, oni ističu da zbog zaštite podataka o ličnosti ne mogu da otkrivaju pojedinosti, ali objašnjavaju da, ako dođe do incidenta o daljem postupanju odlučuje nadležni centar za socijalni rad, a ne oni.

– U slučaju bilo kakve incidentne situacije, obaveštavaju se nadležne službe. Sve odluke u vezi prijema, tretmana i otpusta donose se timski i u dogovoru sa njima. Rešenje o smeštaju kao i Rešenje o prekidu smeštaja donosi nadležno odeljenje Gradskog centra za socijalni rad. Prema tome Prihvatilište nema pravni osnov da donosi bilo kakvo rešenje kada je reč o korisnicima usluga. Ono što odgovorno tvrdim da do danas nikom od korisnika nije prestao smeštaj u Prihvatilištu zbog verbalnog konflikta – naveli su iz Prihvatilišta. U tom slučaju ostaje otvoreno pitanje – zbog čega je Damnjanović zaista otpušten, i zašto mu nadležni centar nije dao rešenje o otpustu.

Ova pitanja uputili smo i Centru za socjalni rad Beograd, i nadležnoj službi Palilula, ali odgovore nismo dobili. Oni nisu objasnili ni koja su uopštena pravila za smeštaj u prihvatnim ustanovama, kao i da li svim korisnicima uspevaju da nađu smeštaj u doglednom roku.

Potrebna nova prihvatilišta

Sekretarijat za socijalnu zaštitu izbegao je da da konkretne odgovore na pitanja da li postoje problemi sa brojem korisnika, obezbeđivanjem smeštaja za njih i uslovima otpuštanja korisnika. Umesto toga rekli su nam koje usluge pružaju i da „tokom zime Prihvatilište ima povećan priliv korisnika, zbog čega se sekretarijat ovoj ustanovi nalazi na usluzi 24 sata. Sekretarijat za socijalnu zaštitu kompletno finansira rad ove ustanove, u 2018. godini davanja su povećana za oko 15 odsto, takođe ove godine kompletno su zamenjeni kreveti i okrečena je zgrada, kako bi se korisnicima omogućili što bolji uslovi za boravak u prihvatilištu“.Oni su najavili i da će otvoriti još ovakvih ustanova kako bi pružili pomoć i podršku svima kojima je to potrebno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari