Foto Zvezdana VuksanovićKonkurencija za Zlatnu mimozu na 39. Filmskom festivalu Herceg Novi – Montenegro film festivalu, u selekciji Studentski film, donosi 30 kratkometražnih studentskih ostvarenja koja su nastali tokom studija na akademijama šest država regiona, najavljuju organizatori festivala.
Pod sloganom „Sve boje filma“, ovogodišnje izdanje FFHN – MFF biće održano od 22. do 28. avgusta na više gradskih lokacija, a publika će na platnu pod zvezdama, na Trgu Mića Pavlovića, od 23. do 27. avgusta imati priliku da pogleda 20 igranih, devet dokumentarnih i jedan animirani film studenata sa akademija iz Beograda, Novog Sada, Zagreba, Sarajeva, Banja Luke, Ljubljane, Skoplja i sa Cetinja.
Prema rečima selektorke programa, rediteljka Sara Stijović, komplikovano balkansko tlo ne zaustavlja mladi um, odlučne ruke, načuljene uši i bistro oko.
– Uspijevali su studenti da prebrode sve probleme koji su im stali na um i da donesu na platno priče koje se pamte. Vidi se da su tražili odgovore na pitanja o životu i ljudima, prošlosti i budućnosti, srcu i duši. Jasno je da su željni odgovora, da su bijesni kada ih ne dobiju, da su ranjivi i nježni, žustri i hrabri. Vjerujem da ih nisu sve našli. Ipak, tražili su ih. A potraga je najvažnija. Ona je početak – ističe Stijović.
Kako objašnjava, sa Festivalom je povezana još od studentskih dana, a danas se, u ulozi selektorke, stara da isto to iskustvo dožive novi naraštaji studenata — prve projekcije, priznanja i aplauze, prva poznanstva i prijateljstva, buduće saradnje koje Herceg Novi donosi.
– U čast početaka, pozivam vas da posljednju nedjelju avgusta provedemo uz mladost i studente. Baš ovdje, pred platnom i pod zvijezdama, možda će neko večeras zbog ove večeri biti trenutak bliže cilju koji želi postići, filmu koji želi stvoriti, budućnosti koju želi oživjeti, čovjeku koji želi postati. Novi, a mi s njim, tu smo da vidimo, podržimo, pozdravimo, zagrlimo – poručuje Sara Stijović.
Za ovogodišnju Zlatnu mimozu takmiči se šest filmova studenata Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, i jedan fim sa Akademije umetnosti u Novom Sadu.

U takmičarskom programu studentskog filma ove godine su:
U TRANZITU, ADU Zagreb, 2024, Lucija Brkić
PLAVI JUPITER, FDU Cetinje, 2025, Jakša Minić
USVOJEN, A SVOJ, FDU Beograd, 2026, Karlo Radoš
PROSINAC, AU Banja Luka, 2026, Kolja Vasić
OVO NIJE KIKA, FDU Cetinje, 2025, Tamara Pavićević
TARIK, FDU Beograd, 2025, Adem Tutić
HIBERNACIJA, FDU Cetinje, 2026, Mina Miljanić
AL CAPONE U VRTIĆU, ADU Zagreb, 2026, Tadija Čaluković
KAKO SLEPAC DA VERUJE U BOGA?, FDU Beograd, 2026, Uma Zuban
68 SEKUNDI, FDU Cetinje, 2025, Itana Vukosavljević
PUSTA ŽELBA ZA NAZAD, FDU Skoplje, 2025, Darko Gjurovikj
LJUBI JESMO DOBRO?, ADU Zagreb, 2025, Nina Damjanović
THE FIG TREE, AU Novi Sad, 2025, Nađa Mišković
VSE KAR SEM KADARKOLI ŽELELA SLIŠATI, AGRFT Ljubljana, 2025, Ema Paš
EGZISTENCIJA JE KOINCIDENCIJA, FDU Beograd, 2025, Veljko Petrović
POD NADZOROM, AU Banja Luka, 2026, David Jelić
STAMBENO PITANJE, ADU Zagreb, 2026, Marko Plejić
LJUDI, MJESTA, PONTE, FDU Cetinje, 2026, Anja Šćepanović
NEDELJA JE SVANULA, FDU Beograd, 2024, Maya Janković
ISPOD POVRŠINE, Studio Dashak, AU Banja Luka, 2025, Maja Ćetojević
SVEDOCI, FDU Skoplje, 2025, Jana Golaboska
METANOIA, AU Banja Luka, 2026, Saša Tomić
POSREDNIK, Pablik, ASU Sarajevo, 2026, Emir Solaković
GOLUB, AU Banja Luka, 2025, Vuk Popović
SUDBINA ILI IZBOR, FDU Skoplje, 2025, Bojana Miovska
VIHOR, FDU Cetinje, 2026, Aleksa Bujišić
NAPUKLO, ADU Zagreb, 2026, Milorad Milatović
KAO DA ME NEMA, Bigoc, AU Banja Luka, 2026, Milica Vujasin
TAMO GDE JE NEKAD BILA VODA, FDU Beograd, 2025, Vanja Vujin
KAKO SAM ČAKAL NA SONCE, AGRFT Ljubljana, 2025, Veronika Francesca Štefančić
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


