Tašmjadanski i Pionirski park, koji se nalaze u samom centru grada uskoro bi trebalo da budu rekonstruisani.
– Projekat obnove Tašmjdanskog parka završen je ali zbog nerešenih imovinsko pravnih problema, rekonstrukcija još uvek ne može da počne. Pionirski park je stavljen pod zaštitu kao spomenik prirode i pre početka njegove obnove neophodno je ispoštovati određenu proceduru – objašnjava Radovan Draškić, direktor Zelenila Beograd.

Tašmjadanski i Pionirski park, koji se nalaze u samom centru grada uskoro bi trebalo da budu rekonstruisani.
– Projekat obnove Tašmjdanskog parka završen je ali zbog nerešenih imovinsko pravnih problema, rekonstrukcija još uvek ne može da počne. Pionirski park je stavljen pod zaštitu kao spomenik prirode i pre početka njegove obnove neophodno je ispoštovati određenu proceduru – objašnjava Radovan Draškić, direktor Zelenila Beograd. On kaže da je upravo zbog ovih problema teško precizirati kad bi rekonstrukcija ova dva centralna parka mogla početi. Ipak, uređenje ova dva parka je među prioritetima gradskih vlasti.

Retka i zaštićena stabla

U Pionirskom parku su zasađena stabla retkih i zaštićenih biljnih vrsta, poput koprivića i ginka. Pionirski park je izgrađen prema projektu arhitekte Stojana Titelbaha, a gradnja je započeta 1912. godine. Do 1944. park je bio opasan visokim zidom i služio je kao bašta Starog dvora. Uklanjanjem zida, park je predat na javno korišćenje i dobio ime Pionirski park. U čast nobelovca Ive Andrića, između Pionirskog parka i Ulice kralja Milana uređeno je šetalište koje nosi naziv Andrićev venac i podignut je spomenik ovom nobelovcu.

Osim Tašmajdanskog i Pionirskog, obnovu čeka još jedan park u centru grada – Studentski park. Inače, u toku su radovi na Čuburskom parku koji bi trebalo da budu završeni do kraja aprila. U vračarskom parku do sada je urađena hidrantska mreža koja bi trebala da spreči formiranje bara na zelenim površinama. Kako bi se zaštitila stabla na dečjim igralištima biće montirana betonska i metalna zaštita. Rekonstrukcija ovog parka predviđa postavljanje 78 drvenih, metalnih i kamenih klupa i 43 žičane korpe za otpatke na metalnim stubovima. Za mališane će biti postavljeno pet ljuljaški, klackalica, penjalica, a kako bi se zaštitili od pada biće stavljena gumena podloga. Ukupna vrednost posla iznosi oko 44 miliona dinara.
Kompletnu popravku staza, obnovu zelenila, zamenu mobilijara, popravku i osavremenjivanje sistema očekuje Tašmajdanski i Pionirski park, prilikom njihove obnove. Direktor Zelenila kaže da nakon uređenja Pionirskog i Tašmjadnskog parka, završava se projekat uređenja svih značajnijih parkova u gradu, a sledi uređenje zelenih površina u okviru stambenih zgrada.
Da bi bili što lepši i čistiji Zelenilo je prošle godine u nekoliko parkova i ulica u centru grada postavilo korpe sa kesama za uklanjanje izmeta kućnih ljubimaca.
– Za sada naš potez postavljanja korpi ima više marketinški odjek. Dokle god nemamo uspostavljene mehanizme kontrole teško je imati uvid u situaciju ko poštuje pravila, a ko ne – kaže Draškić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari