Vesić: Dva dinara više za liftove, za ostalo ćemo videti 1

Gradonačelnik Beograda je pre dve nedelje, na zahtev JKP „Gradsko stambeno“, potpisao saglasnost da se poveća naknada za tekuće održavanje stambenih zgrada, čime je poskupljenje i stupilo na snagu.

Nova cena, za zgrade bez lifta, je 8,93 dinara po kvadratu stambene površine bez PDV-a, a za objekte sa liftom taj iznos je 14,27 dinara po kvadratnom metru, preneli su pojedini mediji. Povodom poskupljenja, za koje javnost gotovo da nije ni čula, oglasio se sinoć, međutim, zamenik gradonačelnika Goran Vesić, koji kaže da će „Grad razgovarati sa Vladom Republike Srbije, kako bi se izašlo u susret građanima“.

– Grad Beograd će razgovarati sa Ministarstvom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture o mogućim korekcijama akta o primeni člana 61, stav 7, Zakona o stanovanju i održavanju zgrada kako bi se izašlo u susret građanima i zaštitio njihov interes. Grad je samostalno doneo odluku o povećanju cene održavanja liftova za dva dinara po metru kvadratnom. Sada, sa povećanjem, cena održavanja lifta u Beogradu iznosi 4,5 dinara po metru kvadratnom što je najniža cena u čitavom regionu. Recimo, u Sarajevu građani za istu uslugu plaćaju 12 dinara po metru kvadratnom. JP „Gradsko stambeno“ održava oko 6.500 najstarijih liftova u Beograda čija je prosečna starost preko 43 godine i bez povećanja cene održavanja nije moguće rešiti mnogobrojne zahteve građana koji imaju probleme sa liftovima – rekao je Vesić.

To povećanje cene, tvrdi Vesić, posledica je usklađivanja cene sa Zakonom o stanovanju i održavanju zgrada na osnovu koga je lokalna samouprava bila obavezna da donese Odluku o minimalnoj visini iznosa tekućeg održanja zajedničkih delova zgrada.

– Minimalna visina cene održavanja je određena na osnovu formule iz Mišljenja o primeni pojedinih odredbi Zakona o stanovanju i održavanju zgrada koje je donelo Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture 7. decembra 2017. godine. Prema ovom Mišljenju jedan od kriterijuma za određivanje minimalne cene je prosečna neto zarada u jedinici lokalne samouprave za prethodnu godinu, a ona je u najviša u Beogradu– dodao je Vesić.

O mogućoj korekciji formule iz Mišljenja, Grad namerava da pregovara sa nadležnim ministarstvom, najavio je Vesić, ali nije pojasnio na koji način bi to i u kolikoj meri uticalo na poskupljenje koje je Grad već odobrio.

Podsetimo, Skupština grada je u junu ove godine donela odluku o minimalnoj visini iznosa tekućeg održavanja zgrada od 360,85 dinara u zgradama bez lifta, odnosno 469,11 za zgrade sa liftom. 

Cene više za skoro 50 odsto

Podsetimo, ovo je drugo poskupljenje usluga „Gradskog stambenog“ preduzeća u poslednjih godinu dana. Do sada, Beograđani su redovno održavanje, u zgradama sa liftom, plaćali 11,47 dinara sa PDV-om po kvadratu, a po novoj ceni plaćaće 17,12 dinara. U zgradama bez lifta, dosadašnja cena je iznosila 7,44 dinara po kvadratnom metru, dok će ubuduće biti 10,72 dinara po kvadratu.

Najjeftiniji u regionu?

– Ističem da su cene održavanja JP „Gradsko stambeno“ u Beogradu ubedljivo najniže u regionu. Recimo, u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori za isti obim usluga i radova koje pruža JP „Gradsko Stambeno“ u Beogradu građani plaćaju oko 30 dinara po metru kvadratnom, u Hrvatskoj se plaća oko 158 dinara po metru kvadratnom, a u Sloveniji čak 824 dinara po kvadratnom metru. Najniža cena privatnih kompanija za održavanje stambenih zgrada sa liftom u Beogradu za sve usluge koje pruža „Gradsko stambeno“ je 30 dinara po metru kvadratnom. „Gradsko stambeno“ održava oko 14 hiljada najstarijih zgrada u Beogradu čija je prosečna starost preko 50 godina – zaključio je Vesić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari