Vučić: Ponovno raskopavanje Trga Republike nije potrebno 1Foto: Miroslav Dragojević

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je danas da ponovno raskopavanje Trga Republike u Beogradu nije potrebno, kao ni šine za tramvaje na toj lokaciji.

Komentarišući pisanje lista Politika da će Trg Republike naredne godine ponovo biti raskopan kako bi se stavile šine za tramvaje od Trga Slavija do Kalemegdana, predsednik je naveo da smatra da je razvoj grada neophodan ali da za te radove nije video „nikakav racio legis“.

„Možda u gradu misle drugačije, pa bih voleo da nam objasne. Kao što mislim da nam nikakvo sečenje šuma na Košutnjaku nije potrebno“, kazao je Vučić novinarima na Savskom trgu u Beogradu.

Vučić: Spomenik Stefanu Nemanji biće jedan od simbola Beograda

redsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je izjavio da očekuje da „Beograd na vodi“ bude „najveća atrakcija u jugoistočnoj Evropi“, a da spomenik srpskom županu Stefanu Nemanji bude jedan od simbola Beograda.

On je tokom posete gradilištu na Savskom trgu, kod ukinute Glavne železničke stanice Beograda, gde će biti postavljen spomenik Stefanu Nemanji, rekao da to „veliko gradilište podstiče razvoj cele Srbije“.

„U Srbi sada ima 62.000 aktivnih gradilišta, a pre šest do sedam godina bilo ih je 1.500. Građevinarstvo je tada imalo učešće u bruto domaćem proizvodu (BDP) 3,7 odsto, a sada 5,9 odsto“, rekao je Vučić.

Spomenik Stefanu Nemanji, kako je kazao, biće podignut za dva do tri meseca, kada će Savski trg „zasjati punim sjajem“, i to će s 23,5 metra biti najviši spomenik u Beogradu.

Na Savskom trgu koji se prostire na 32.000 kvadratnih metara, po rečima Vučića biće 300 stabala drveća, kao „primer ozelenjavanja za ostale investitore u Srbiji“.

Dodao je da u Srbiji nije bilo ni jednog spomenika Stefanu Nemanji, „ujedinitelju srpskih zemalja“.

Bronzani spomenik, težak 68 tona, uradio je ruski skulptor Aleksandar Rukavišnjikov posle pobede na međunarodnom konkursu.

U postament koji predstavlja razbijen vizantijski šlem, gde će biti ugravirane scene iz Nemanjinog života i srpske istorije, moći će da uđe pedesetak ljudi.

Na izradi spomenika radilo je 120 ljudi godinu i po dana, a četiri kamiona s delovima posmenika su na putu ka Srbiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari