Lekari koji su odbili uništiteljsku mašineriju 1Dragica Stanojlović Foto: Privatna arhiva

Posle lokalnih izbora 2016. u Vršcu je uspostavljena nelegitimna vlast organizacije zvane Srpska napredna stranka. Pošto nisu pobedili, ucenama i beneficijama privukli su na svoju stranu odbornike sa drugih lista.

Pogazili su izbornu volju građana i krenuli u osvajanje svih gradskih institucija. Na rukovodeća mesta su postavili svoje ljude, ali im nisu dozvolili da postanu direktori već samo vršioci dužnosti, jer su tako mogli da ih kontrolišu i preko njih sprovode svoje naloge.

Takav slučaj se zbio i u Opštoj bolnici Vršac. Upravni odbor, na čijem čelu je član od poverenja, dr Predrag Mijatović (SNS), ginekolog u penziji, smenio je dotadašnjeg direktora, dr Zorana Ilića, koga su izabrali oni „nenapredni“ i postavio za vršioca dužnosti dr Danila Mitrovića. U organizaciji se podrazumevalo da osoba koju oni „daruju poverenjem“ treba to poverenje i da opravda.

Verovatno se očekivalo da ne postavlja suvišna pitanja, da organizuje zaposlene i povede ih na mitinge „velikog vođe“, da brani ustanovu od pacijenata, ako su nezadovoljni uslugama i da odluke donosi konsultujući se sa onima „odozgo“. Očekivano poverenje se nije razvilo pa je posle nekoliko meseci vršilac dužnosti podneo ostavku.

NJegovo mesto je zauzeo dr Jon Omoran. Dok je trajala „igra prestola“ zaposleni i pacijenti su se borili sa brojnim nedaćama. Mesecima nije radio lift pa su medicinske sestre nepokretne bolesnike nosile u čaršavima sa sprata na sprat. Često nije bilo osnovnih sredstava za rad pa su lekari ili sestre bili prinuđeni da od pacijenata traže da sami kupuju lekove ili sanitetski materijal.

Zbog takvog stanja i nezadovoljstva lekara koji nisu mogli odgovorno u skladu sa pravilima struke i etike da obavljaju svoj posao, pre nekoliko meseci i drugi vršilac dužnosti je podneo ostavku. Početkom septembra raspisan je konkurs za izbor direktora. Posle isteka roka za prijavljivanje Upravni odbor će moći da konstatuje da nema zainteresovanih kandidata za ovu prestižnu funkciju.

U ustanovi u kojoj radi preko devedeset lekara od kojih su većina specijalisti, nijedan nije želeo da postane rukovodilac. Veoma neobična situacija koja se retko gde dogodila. Nesvakidašnja u Vršcu, kada se zna da u druge dve vršačke zdravstvene ustanove (Neuropsihijatrijskoj bolnici „Dr Slavoljub Bakalović“ i Domu zdravlja Vršac) direktorke u miru i dobroj saradnji sa „vrhuškom“ provode četvrti, odnosno treći mandat. Lekari Opšte bolnice Vršac, koji su prihvatili da postanu vršioci dužnosti, očigledno, nisu bili spremni da ličnu i profesionalnu čast zamene za bespogovornu poslušnost i postanu deo uništiteljske mašinerije.

Poučeni njihovim primerom i odgovorni prema sebi i profesiji, njihove kolege nisu želele da učestvuju u nastavku destruktivnih igara čije sadržaje postavljaju neodgovorni i nečasni ljudi, uvereni da im je sve dozvoljeno. Lekari su napravili iskorak iz haosa stvaranog prethodnih godina, svesni tragične situacije u kojoj smo se našli.

Profesija kojom se bave obavezuje ih da ne podlegnu pritiscima i ne pristanu da budu deo organizacije koja je okupirala sve institucije i suspendovala pravo većini građana da žive smisleno i zadovoljno. Oni su svima nama pokazali da je bojkot nakaradnog sistema obaveza svakog čoveka koji zna vrednosti prava na slobodno odlučivanje. Čuvajući i braneći život, lekari Opšte bolnice Vršac prenose poruku da su ispravan profesionalni i ljudski stavovi najefikasnije oružje protiv beskrupuloznih otimača države.

Autorka je lekarka neuropsihijatar u penziji

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari