Na vrhuncu karijere, u najboljim sportskim godinama, a samo neku nedelju posle osvajanja ruske titule šampiona sa Šturmom, proslavljeni srpski vaterpolista Aleksandar Šapićodlučio je da završi sa igranjem. Devet meseci pošto je, zbog neslaganja sa selektorom Dejanom Udovičićem i loših odnosa s jednim od najuticajnijih ljudi u našem vaterpolu Nenadom Manojlovićem, otišao iz reprezentacije, „kralj golgetera“ sasvim je odložio kapicu. I sve iznenadio, jer je kao tridesetogodišnjak mogao još puno toga dati sportu. Međutim, izgleda da se zasitio bazena i više nema motiva da teroriše protivničke golmane.


Od kada je uskočio u vodu, na beogradskom bazenu „25. maj“, pa do neočekivanog povlačenja Šapićje bio neprikosnoven u kategoriji najboljih strelaca. Na prste jedne ruke mogu se pobrojati takmičenja i turniri na kojima nije poneo zvanje najefikasnijeg. Urođenog poenterskog dara i gladijatorske građe, odvažan i sportski drzak, Aleksandar Veliki, kako su ga mnogi zvali, bio je težak za čuvanje svojim pratiocima i još teži za „čitanje“ protivničkim čuvarima mreže. Mada su mu kritičari često zamerali da sili šut i beži od odgovornosti u tzv. velikim utakmicama, jedan od najboljih svetskih ofanzivnih vaterpolista svih vremena uvek je bio od koristi, bilo kao golgeter bilo kao najveća „meta“ rivala, koji su vazda morali trošiti dosta igrača i vremena za njegovu blokadu.

Klupsku karijeru započeo je u Crvenoj zvezdi, gradio u Partizanu (za večitog rivala debitovao sa svega 13 godina), Bečeju (u klubu s Tise najduže se zadržao – šest sezona), Kamoljiju i Savoni (Italija), a okončao u Šturmu, s kojim je potpisao najveći ugovor u istoriji ovog sporta, osvojivši za to vreme petnaestak nacionalnih trofeja i jednu Ligu šampiona. S reprezentacijama Jugoslavije, SCG i Srbije uzeo je 19 medalja različitog sjaja, bio pobednik Svetskog prvenstva, šampionata Evrope, FINA kupa i Svetske lige, ali ne i olimpijski prvak, što će njegovoj generaciji ostati jedina neispunjena želja.

Šapićnije samo zbog sporta bio u žiži. Dolazio je u verbalne sukobe sa protivnicima, sudijama, navijačima, novinarima, selektorima (Stamenić), a njegova tuča sa Šefikom bacila je u senku bronzu Srbije na poslednjim OI. Jedan je od retkih sportista sa izraženim političkim stavom, kao istaknuti član DS-a. Oženjen je udovicom ubijenog biznismena Sredoja Šljukića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari