Trzavice između hrvatskog predsednika Mesića i premijera Republike Srpske Dodika nisu od juče.

Dodik, miljenik Zapada iz devedesetih godina, koji se vraćanjem na premijerski tron 2006. pretvorio u lošeg momka, trn u oku hrvatskog predsednika postao je kada je otvoreno počeo da se zalaže za raspisivanje referenduma o državnom statusu RS. Usudio se da to zatraži čak i u Zagrebu, juna prošle godine kada je na skupu Srpskog nacionalnog vijeća rekao da je Srbima BiH nametnuta. Mesić je hitro reagovao izjavom da je RS nastala na etničkom čišćenju, a „Mile“ još hitrije odgovorio da je Mesiću bolje da ćuti i podsetio na „Bljesak“ i „Oluju“.

U mesecima koji su usledili dolazilo je do sporadičnih okršaja. Mesić je prošle jeseni u razgovoru za Špigl rekao da je Dodik „novi Milošević“ i da „Republika Srpska, koja je zasnovana na etničkim čišćenjima i genocidu, i dalje živi“. Dodikov kabinet tada je reagovao navodima da Mesić, ali i nemački list, preuzimaju ulogu portparola „sarajevske političke čaršije“. Karakteristično je da Mesić prilikom svojih osvrta na „Opasnost zvanu Dodik“ traži pomoć Brisela, Vašingtona i NATO. I kada ih direktno ne pomene, jasno je kome je poruka upućena. To ne treba da čudi, jer Mesić prilike u trouglu Hrvatska – BiH – Srbija, često poredi sa versajskim poretkom između dva svetska rata i preuzima, sledeći tu logiku, ulogu nemoćnog francuskog lidera koji drhti pred opasnim istočnim susedom. Međutim, inostrani faktor koji već gotovo 15 godina drži pod kontrolom BiH, stvari ne doživljava tako dramatično. Da su Mesićeva „upozorenja“ iole realna, Dodik bi odavno bio zbrisan sa pozornice.

Ipak, Mesić je u poslednjem koškanju doprineo postavljanju suštinskog pitanja: Šta je čiji interes? Interes Hrvatske u BiH, prema njegovim rečima, jeste „da se otvore granice i da hrvatski narod živi u ukupnom kulturnom prostoru“. Mesić tvrdi da Hrvatska u svemu vodi realnu politiku, a to je, pre svega, stav da je BiH mesto u EU. Sve preko te realnosti, na primer željeno ukidanje entiteta, za Zagreb je, dakle, dodatni ćar. Šta je interes RS? To se iz iracionalne reakcije Dodikovog kabineta na Mesićeve opservacije ne vidi. Banjaluka je saopštila da Mesić treba da brine o „marginalizovanim“ Hrvatima u BiH i da odgovori da li je umešan u aferu „Podravka“. Optužujući Mesića da zabada nos u stvari RS, Dodik se „brine“ o bosanskim Hrvatima i komentariše unutrašnju politiku Hrvatske.

Naredni meseci, kad Hrvatska dobije novog predsednika, pokazaće da li će Mesićeve teze preuzeti budući stanar Pantovčaka. Pokazaće se i hoće li inostrani emisari, koji pohode BiH tražeći reforme, promeniti politiku prema Dodiku koji s njima više ne želi da razgovara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari