Kao redovna čitateljka Danasa veoma sam iznenađena krupnim oscilacijama vaše uređivačke politike. Uz ozbiljne analize društvenih, ekonomskih i kulturnih prilika – posebno u subotnjem dvobroju – povremeno objavljujete i priloge ispod nivoa koji odvaja Danas od ostale štampe. I, umesto da ozbiljna glasila bitnije utiču na kriterijume tabloidnog žurnalizma, povremeno se događa obrnuto. Tako i Danas dobija žutu boju koju je uspešno izbegavao od svog osnivanja.

Eto, na primer, u Danasu od ponedeljka, 17. decembra, bar tri teksta kao da su stigla direktno iz poštareve torbe i bez uredničkog tretmana. Kojim kriterijumima se pravda, pored toliko aktuelnih tema, vaša anketa na 2. strani na temu „Kako komentarišete novu frizuru guvernerke Jorgovanke Tabaković“? Pa time se ne bave ni Kurir ni Informer! Ili, donosite kvazinaučan i sasvim neubedljiv tekst o „izglednom kraju vladavine komunista“ u Kini, povodom odluka nedavnog kongresa komunista u toj zemlji!? Još se hvalite kako Danas ima ekskluzivno pravo objavljivanja takvih tekstova…

Još je veći problem s tekstom novinarke Ruže Ćirković pod tabloidnim naslovom „Mega protiv BU?“ na uvodnoj strani tematskog bloka o biznisu. Gospođa Ćirković ponavlja tezu od koje su već odustali i tabloidi – onu prema kojoj su diplome Beogradskog univerziteta za uvažavanje, a diplome Megatrend univerziteta ne vrede ništa. Vaša novinarka naglašava kako „ovi koji treba sa vlasti da siđu svi odreda nose diplome Beogradskog univerziteta“, uz dodatak: „ozbiljnost dakle zagarantovana“, dok među ovima koji dolaze „prevladavaju nosioci diploma Megatrend univerziteta, dakle diploma koje svoju upitnu ozbiljnost tek treba da potvrde“. Potom se neinventivno i neukusno naklapa o nekakvom obaranju ruku u kome, prema Ruži Ćirković, „ovi sa Beogradskog univerziteta imaju početnu prednost diploma“.

Golim okom je vidljivo da u spomenutom tekstu nema nijednog argumenta, pa ni uslova za valjanu analizu. Tema, inače, zaslužuje pažnju, ali je neophodan istraživački pristup. Zar nije bilo bolje pogledati učinak i biografiju svakog konkretnog člana Vlade, a ne samo ime univerziteta koji izdaje diplomu? A šta ako bi se, istinskim istraživačkim pristupom, došlo do zaključka da sa „malih“ ili privatnih univerziteta poslednjih godina dolaze sve bolji kadrovi? Ako bi se pažljivije pogledala lista objavljenih naučnih radova, ili lista projekata koje finansira Ministarstvo nauke, možda bi se došlo do saznanja da talentovanih ljudi ima i izvan BU ili, još važnije, da su privatni univerziteti u dobroj meri dinamizovali naš akademski i naučni prostor, dovodeći do pozitivnih pomaka i na državnim sveučilištima. Da li je koleginica Ćirković, za koju pretpostavljam da je završila Ekonomski fakultet, učila štogod o blagotvornosti konkurencije?

I tamo gde, tobože, navodi primere, Ruža Ćirković ozbiljno greši. Kad nabraja profesore Megatrenda na dužnostima u Vladi, Ćirkovićeva izostavlja Alisu Marić, a još bitnije za našu temu – sva tri člana Vlade koji su profesori Megatrenda (Obradović, Mihajlovićeva i Marićeva) imaju diplome i doktorate BU. Time pada navedeni „argument“ Ruže Ćirković…

Podsećam da su i drugi ključni profesori Megatrenda takođe zaradili svoje diplome na Beogradskom ili nekom drugom univerzitetu, čak i iz sveta. Rektor Megatrenda, prof. dr Mića Jovanović, diplomirao je na FPN, a doktorirao u Londonu. Ima i jedan domaći doktorat, a nije Megatrendov. Prorektori Megatrenda i dekani njegovih fakulteta takođe su doktorirali na Beogradskom univerzitetu ili drugim državnim učilištima. Na Megatrendu rade akademici Grada Milovanović i Ivan Jevtić, profesori Oskar Kovač i Mijat Damjanović, zatim Milan Brdar i Zoran Avramović, iskusni bankarski stručnjak prof. dr Zvonko Gobeljić, potom Vladimir Vučković, član Fiskalnog saveta, i brojni drugi ugledni naučnici koji su se školovali i stasali pre nego je Megatrend i bio osnovan.

A ako danas neki Megatrendovi profesori rade u Vladi ili odlučuju na drugim odgovornim mestima, to nije samo zbog pečata na diplomi, već zbog ogromnog minulog rada i bibliografije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari