Pauk za lične potrebe 1

Združenim i koordiniranim višednevnim akcijama komunalne i saobraćajne policije, uz asistenciju više vozila parking servisa stalo se na kraj problemu bahatog parkiranja u Bulevaru Zorana Đinđića.

Ali taman kada su građani pomislili da se radi o kvalitetnoj i dobroj akciji službi, ispostavilo se da je u pitanju manipulacija ovom službom, a da je akcija namenjena raščišćavanju dvorišta političara iz vrha vlasti.

Stanovnici blokova oko Sava centra već više nedelja imaju priliku da vide 3 „pauka“ kako stoje sa upaljena sva četiri migavca u jednoj traci po ceo dan. Zašto su oni tu, saznali smo od retkih radnika „Parking servisa“ koji su želeli da razgovaraju na ovu temu – neko iz vrha vlasti živi u bloku 21 i naredio je da se raščiste automobili ispred njegove zgrade.

Misleći da se radi o pozitivnoj praksi gradskih službi, cela akcija je propraćena gromoglasnim aplauzom i povicima ohrabrenja stanovnika blokova 21 i 22! Građani su kao u neverici pozdravljali konačno uvođenje reda i poštovanje pravila. Ono što je bio veliki problem izgledalo je kao da se može lako rešiti i da se upravo to i dešava.

Kako je ovaj deo Bulevara Zorana Đinđića poznat i kao „dolina gladi“ (zbog mnoštva restorana i kioska brze hrane), broj svakodnevno nepropisno i bahato parkiranih automobila ovde je enorman. Kada na to dodate i veliki nedostatak parkinga dobijate stotine automobila parkiranih na najsuludijim mestima uz stotine nesankcionisanih prekršaja. Navedeni problem je eskalirao sa „pametnom idejom“ gradskih vlasti iz 2015 godine – da problem nedostatka parkinga u okolnim blokovima reši betoniranjem centralne zelene površine i njenim pretvaranjem u ogromni parking koji se plaća (za razliku od blokova, gde se ne plaća).

Ovo je pak donelo nešto što se zove „indukovana potreba“, jer gde imate više parkinga, imate više kola, više gužve i u ovom slučaju, još više kršenja propisa i ruganja zdravom razumu.

Prvi put posle nekoliko godina, pre dve nedelje pomislili smo da je neko obratio pažnju i shvatio problem, a zajedno sa nama i ostale komšije su se ponadale da će neko konačno stati na put praksi bahatog parkiranja i ostavljanja automobila sa „sva četiri“ na sred ulice. Mislili smo da će se uvesti red u parkiranje u blokovima, da će se kazniti bahati vozači i da će se svima olakšati život.

Nažalost to se nije desilo. Automobili su i dalje svuda okolo. „Pauci“ stoje u znak upozorenja po ceo dan sa upaljenim motorima i radnicima zavaljenim u njima koji se dosađuju, gledaju u telefone i ne rade ništa, jer niko ne ostavi auto dok je pauk ispred njih.

Kada smo ih pitali zašto ne intervenišu na drugim mestima u komšiluku, samo su odmahivali rukama i slagali ramenima.

Koliko intervencija su ova tri pauka mogla da imaju za ovo vreme samo u okolna dva bloka (da ne idemo čak do dvadeset trećeg)? Desetine, ako ne i stotine.

Nažalost, još jedan primer da različiti zakoni i propisi važe za obične ljude i funkcionere na vlasti. Kao i da je promena saobraćajne paradigme u gradu još daleko. A još dalje je rad u javnom interesu i za opšte dobro.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari