Planovi na sezonskoj rasprodaji 1Foto: Privatna arhiva

Prošlo je više od godinu dana otkad je stupio na snagu Zakon o rodnoj razvnopravnosti donet sa ciljem da otkloni rodne nejednakosti, spreči njihovo obnavljanje i dugoročno utiče na transformaciju rodnih odnosa koja rodnu ravnopravnost čine stabilnom i održivom.

Zamisao je da se deluje odozgo i odozdo i pri tome osigura dobra koordinacija i efikasan nadzor nad sprovođenjem zakona. Za stvarnu transformaciju rodnih odnosa poseban značaj imaju novi instrumenti za delovanje odozdo. Jedan od takvih je godišnji plan/program posebnih mera za ostvarivanje rodne ravnopravnosti, čije je usvajanje dužnost organa javne vlasti na svim nivoima i poslodavaca u privatnom i javnom sektoru.

Zašto je ovaj instrument važan? Zato što njegova primena obavezuje najširi krug subjekata, i to upravo one od kojih direktno zavisi ravnopravnost žena i muškaraca u oblasti rada, bezbedno radno okruženje u kojem se ne toleriše rodno zasnovano nasilje i uznemiravanje i uvažavaju njihovi različiti interesi, potrebe i prioriteti. Ako bi se odistinski primenili, za nekoliko godina beležili bismo prve efekte transformacije odnosa unutar organizacija.

Od čega zavisi da li će donošenje posebnih mera za ostvarivanje rodne ravnopravnosti ostvariti svoj cilj i svrhu? Pre svega, od toga da li će se njihovo donošenje shvatiti kao prilika za razvoj organizacije ili kao tehničko pitanje i puka formalnost koju treba ispuniti. Oni koji donošenje posebnih mera budu shvatili kao tehničko pitanje, tražiće i tehnička rešenja. A jedno od takvih jeste poveravanje tog složenog posla nekom drugom. Javna nabavka male vrednosti i problem je rešen! Neke agencije i advokati već spremno nude svoje usluge, mada nemaju ni elementarna znanja iz oblasti rodne ravnopravnosti.

Ništa manje štetni nisu ni oktroisani planovi mera, koje odokativno donosi menadžment, tek da se formalno ispuni zakonska dužnost. Osvanu jednog dana na sajtu, a da niko nije znao da se pripremaju. Ukoliko ovakav krajnje neodgovoran pristup bude uzeo maha, na delu će biti kvazi-urodnjavanje, koje može obesmisliti jedan važan instrument za rodnu transformaciju.

Srećom, ima i primera dobre prakse, kakav je Plan Univerziteta u Novom Sadu za postizanje rodne ravnopravosti 2022-24, što ne iznenađuje, budući da je to jedini univerzitet u Srbiji na kojem realizuju doktorske interdiscilinarne rodne studije.

Šta su preduslovi da posebne mere za ostvarivanje rodne ravnopravnosti ostvare svoj cilj ‘ Ključni preduslov jeste razumevanje da je rodna ravnopravnost u okviru organizacije u interesu same organizacije i svih koji u njoj rade. Drugi važan faktor jeste kvalitet samog procesa koji prethodi donošenju mera. On pruža zaposlenima mogućnost da interaktivno učestvuju, steknu uvid u manifestacije rodne diskriminacije i seksizma, suoče se rodnim pristrasnostima i barijerama i zajedno promišljaju o mogućim rešenjima, što povećava motivaciju, smanjuje otpore i stvara dobar ambijent za sprovođenje mera. Konačno, potrebna je spremnost i visok nivo stručnosti onih koji rukovode procesom, a ako one nedostaju, korisno je obezbediti spoljnu stručnu podršku.

Svedoci smo, međutim, da je antirodni diskurs sve jači i da su procesi retradicionalizacije i repatrijarhalizacije u punom zamahu. U takvoj atmosferi sprovođenje zakona nailazi na ozbiljne prepreke i izazove. Zato od budućeg resornog ministarstva očekujemo da odlučno i u punom kapacitetu, koristeći sva svoja ovlašćenja, proaktivno deluje na suzbijanju antirodnog diskursa i obezbedi kvalitetnu stručnu podršku za sprovođenje zakona svima kojima je ona potrebna. Bez takvog delovanja, zakonski mehanizmi za rodnu ravnopravnost ostaće mrtvo slovo na papiru, što je siguran put ka produbljivanju nejednakosti i civilizacijskoj i kulturnoj regresiji.

Stavovi izraženi u ovom tekstu predstavljaju lična mišljenja i stavove autorki i autora i ne moraju nužno odražavati i stavove Fondacije „Fridrih Ebert“

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari