Tekst Obrada Kesića, političkog analitičara iz Vašingtona, „Srbija da bude više država a manje protektorat“, objavljen u vašem listu u petak, shvatio sam i razumeo kao njegovu polemiku (mada ne naglašenu), sa autorima tri teksta objavljena u Danasu. Citirani stavovi u polemici su oštro suprotstavljeni, pa zato njihovo navođenje, u ovim ključnim trenucima za našu zemlju, smatram, ima svoju svrsishodnost.


Naime, pošto je naveo da „kad je reč o politici zvaničnog Beograda prema Srbima na Severu Kosova i Metohije i o odnosima sa Evropskom unijom i Prištinom, smatram da je aktuelna vlada u Beogradu odlučila da je za nju najveći prioritet, a time i najvažniji državni interes, ulazak Srbije u EU“, Kesić je, potom, u tekstu naglasio: „Jedini izlaz iz zatvorenog kruga uslovljavanja je politički sukob sa EU, kao što je učinila Republika Srpska u odnosu na EU, Ameriku i visokog predstavnika.“

Milan Karagaća, član Saveta Centra za spoljnu politiku u tekstu „Korak u dobrom pravcu“, izneo je drugačije gledište o rešenju kosovskog problema. Nakon što je dao podršku sadašnjoj političkoj i vladajućoj eliti da konačno nađe rešenje tako da dalji procesi budu deo konačnog rešenja, a ne narastajućih problema, Karagaća je istakao da je „srpski nacionalni interes da Kosovo, nevezano za EU, ne bude Srbiji kamen o vratu, i dalje, da s tim Kosovom uspostavi što je moguće bolje odnose, kako bi kosovske institucije maksimalno štitile Srbe koji tamo žive“ (Danas 19. II 2013).

I drugi tekst, redakcijski komentar „Srbija se odriče Kosova“ (Danas 23-24. februar 2013), u direktnoj je suprotnosti sa Kesićevim pozivom na sukob sa EU. U komentaru je apelovano na političare da počnu govoriti istinu o Kosovu, ako već žele dobro svojoj zemlji. „A prva i osnovna je istina – Srbija se odriče prava na Kosovo. Ova istina je mnogima verovatno suviše bolna, ali to ne sme da važi za političare koji donose odluke i upravljaju procesima koji odricanju Srbije od Kosova vode“, istaknuto je u komentaru.

Kad je pomenuo Republiku Srpsku kao ideal za odnose sa EU i Amerikom, Kesić je, pretpostavljam, želeo da odgovori Pavlu Radiću iz Novog Sada, Srbinu rodom iz BiH, koji je u tekstu „Preskupa iluzija“ (Danas 19. januar 2012), kao pripadnik kritičke bosanskohercegovačke inteligencije, okvalifikovao RS kao nasilje nad životom. „Šta je drugo nego nasilje, kad se za račun obogotvorene paradržave zasnovane isključivo na naciji i veri ukida bosansko-hercegovačka zavičajnost stvarana vekovima“, naglasio je Radić.

Muhamed Mulaganović, politikolog iz Nove Varoši

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari