Sandokan i 300 kriminalaca 1Foto: Privatna arhiva

Bezbednosno-informativna agencija (BIA) zloupotrebljava ovlašćena i postupa kao stranačka služba predsednika Srbije i njegove vladajuće stranke. Što nije čudo ako se zna ko je vodi!

Nakon što nam je Bratislav Gašić, poznati keramičar iz Kruševca, saopštio da voli novinarke koje „laknu kleknu“ nagrađen je mestom direktora Bezbednosno-informativne agencije.

„Agencija obavlja poslove koji se odnose na: zaštitu bezbednosti Republike Srbije i otkrivanje i sprečavanje delatnosti usmerenih na podrivanje ili rušenje Ustavom utvrđenog poretka Republike Srbije (…)“ – član 2 Zakona o Bezbednosno-informativnoj agenciji.

U skladu sa Zakonom, reklo bi se da je uloga Agencije u očuvanju ustavnog poretka izuzetno velika. Imaju ovlašćenja, sredstva i kadar da se na najvišem nivou bave razotkrivanjem organizovanih grupa čije su aktivnosti usmerene na podrivanje ustavnog poretka.

Ustav Republike Srbije u članu 2 kaže da nijedna politička organizacija „ne može prisvojiti suverenost od građana, niti uspostaviti vlast mimo slobodno izražene volje građana“. Već u sledećem članu (član 3) navodi se da je vladavina prava osnovna pretpostavka Ustava, a „ostvaruje (se) slobodnim i neposrednim izborima, (…), podelom vlasti, (…) i povinovanjem vlasti Ustavu i zakonu“.

Političkim strankama je takođe posvećen jedan član Ustava (član 5), gde se izričito navodi „Političke stranke ne mogu neposredno vršiti vlast, niti je potčiniti sebi.“

Prevedeno na srpski sve ovo znači da političke stranke ne smeju koristiti državu (njene organe, budžet, informacije…) kako bi se održale na vlasti.

Vlast se bira na izborima koji moraju biti slobodni, a državni organi su dužni to da sprovedu. Stranka i država moraju biti razdvojeni entiteti. Kršenje ovih pretpostavki predstavlja direktno rušenje ustavnog poretka.

Nedeljama pre parlamentarnih i lokalnih izbora gradonačelnik Šapca, Nebojša Zelenović, upozoravao je javnost da je lokalni kriminalac, Milan Ostojić Sandokan, pušten prevremeno iz zatvora, kako bi vodio kampanju za Srpsku naprednu stranku.

Sa ovom informacijom su bili upoznati građani Šapca, ali i svi državni organi i agencije. Kako je onda moguće da se dogodila izborna krađa?

Pravni tim Nebojše Zelenovića je do sada podneo 11 krivičnih prijava za krivično delo davanje i primanje mita u vezi sa glasanjem, i to protiv gotovo 40 lica koja su kupovala glasove za Srpsku naprednu stranku, kao i nekoliko desetina lica koja su prodala svoj glas.

Dodatno, Izborna komisija grada Šapca je podnela još 20 krivičnih prijava za krivično delo falsifikovanje službene isprave protiv 40 lica. A pored krivičnih dela, pravni tim gradonačelnika je utvrdio ukupno 263 povrede izbornih propisa.

Sva do sada otkrivena krivična dela ukazuju na nedvosmislenu krađu na biračkim mestima gde su ona otkrivena. Međutim, sve ostale otkrivene nepravilnosti nam nesumnjivo pokazuju se krađa desila na svih 100 biračkih mesta.

A prema navodima očevidaca, upravo je pomenuti Sandokan bio na čelu tima od 300 lokalnih kriminalaca, koji pripadaju razlitičim kriminalnim grupama, a koje je on uspeo da objedini velikom količinom novca.

Ako je organizovana kriminalna grupa kupovala glasove za Srpsku naprednu stranku, onda je jasno i ko su organizatori ove grupe.

A ako je Srpska napredna stranka kupila između pet i osam hiljada glasova (između 17 i 27 procenata njihovih ukupno osvojenih glasova), onda je jasno da je izborna volja građana Šapca narušena, da izbori nisu bili slobodni, te da su državni organi zakazali da ovo spreče.

To nas vodi i do pitanja da li mi uopšte imamo državne organe, ili su svi potčinjeni Srpskoj naprednoj stranci.

Nemoguće je da ova saznanja nema i Bezbednosno-informativna agencija.

Uništavanje države nam se dešava pred očima, a oni kojima je svrha postojanja da zaštite državu, i koji imaju ovlašćenja, sredstva i kadar da to učine, nisu uradili ništa do sada.

Da li je Bezbednosno-informativna agencija državna agencija, ili Gašićeva privatna firma? Da li je uloga Agencije da špijunira opozicione lidere, ili da zaštiti ustavni poredak?

Iz priloženog reklo bi se da je zadatak poznatog keramičara i švercera kafe sasvim jasan.

Autor je šef pravnog tima gradonačelnika Šapca Nebojše Zelenovića

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari