Zoran Petakov je pravosnažno osuđen na novčanu kaznu zbog uvrede nanesene Preosvećenom vladici g. Irineju bačkom putem medija. Okružni sud je potvrdio presudu beogradskog Četvrtog opštinskog suda. Prilikom izricanja prvostepene presude, sudija Opštinskog suda usmeno je obrazložio da uvreda g. Irineja, koji je, kako je sudija naveo, „besprekorna ličnost“, dovodi do toga da se i on, „kao sudija i kao kršteno lice“, oseća uvređenim.

Sudija se ovde nedvosmisleno izjasnio o vlastitoj pristrasnosti, istovremeno dajući ocene celine episkopove ličnosti, a u presudi je ocenjivao i sadržaje „hrišćanske eshatologije“.

S druge strane, Petakov je izjavio da je SPC učestvovala u pomaganju i kreiranju desnih ekstremističkih organizacija kroz delatnost četvorice episkopa, među kojima je pomenuo i podnosioca privatne tužbe kao jednog od četiri jahača Apokalipse. Prema presudi Opštinskog suda, koju je potvrdio Okružni sud, „takvi vrednosni sudovi Zorana Petakova objektivno su mogli da povrede verska osećanja i drugih građana Srbije, koji su po poslednjem popisu 2002. godine 95 odsto vernici, a 85 odsto hrišćani pravoslavne veroispovesti (izvor Ministarstvo vera Srbije…)“. Opštinski sud je takođe obrazložio da SPC ne raspolaže nikakvim realnim instrumentima vlasti niti prihodima osim onih koji „zavise od dobrovoljnog prilaganja njenih vernika i drugih građana“. Sud je u obrazloženju svoje presude koristio netačne informacije. Naime, ne postoje zvanični podaci o udelu vernika u stanovništvu, nego samo o njihovoj konfesionalnoj pripadnosti. Ministarstvo vera je svojevremeno iznošenjem netačne informacije obmanulo javnost, a sada se vidi da je obmanuto i pravosuđe. Nije tačno ni obrazloženje o finansiranju SPC, pošto se ona finansira i iz budžeta, dobijajući odatle svake godine milione eura.

Vladika nije ni kuga, ni rat, ni smrt, ni glad. Pošto Petakov ne prihvata „hrišćansku eshatologiju“, iz obrazloženja presude ne vidi se postojanje njegove namere da nanese uvredu, mada je on izrekao neistinu. Ne postoji precizno regulisan odnos državnog i kanonskog prava; prema Ustavu, ona nisu povezana; prema ZKP ona to, naravno, takođe nisu; prema Zakonu o crkvama i Pravilniku o njihovoj registraciji, ona to jesu, o čemu svedoči i traženje „saglasnosti SPC“ za registrovanje drugih crkava.

Ako vlast protivustavno upliće sadržaje kanonskog prava SPC u državno pravo, ova veza bi se morala eksplicirati. U protivnom, ostaje širok prostor za zloupotrebe.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari