Slučaj "Mali" mora nanovo: Lični stav profesora Pravnog fakulteta 1Zoran R. Tomić Foto: Beta/AMIR HAMZAGIĆ

Pošto posle najnovije presude Upravnog suda postupak u aferi „Mali“ nije ni meritorno, ni pravnosnažno ni približno okončan – jedini ispravan put bio bi da sve počne nanovo.

Ionako je razumni rok za definitivno odlučivanje i nepobitno (i) pravno utvrđivanje stvarnog stanja – dobrano probijen. Naime, smatram da nadležni univerzitetski odbor, po žalbi, treba da vrati predmetnu stvar unazad, na početak.

Od novog, pravno u svemu regularnog zahteva za pokretanje postupka utvrđivanja neakademskog ponašanja u konkretnoj situaciji – jer taj zahtev tj. inicijativa nije prvobitno bila pravno perfektna – pa nadalje.

A da se, ujedno, u međuvremenu dosledno popune pravne praznine u Zakonu o visokom obrazovanju i njemu podređenim, sledstvenim univerzitetskim aktima, saobrazno odgovarajućoj odluci Ustavnog suda.

Sve tô, da ne bi Upravni sud u svakom sledećem cugu pronalazio opet (i) druge procesne nedostatke i nastavio da poništava donete odluke u istom univerzitetsko-upravnom predmetu.

Dakako, i forma tj. proces i sadržina zajedno uzev svakad čine suštinu pravne supstance.

Pritom, u datom slučaju posredi su i akademski, moralni standardi koji se bespogovorno moraju poštovati.

Nasušno je da se najzad dovedu u sklad nepobitno utvrđene činjenice i pravne norme, i ona autonomna, univerzitetska, i ona opšta merodavna normativna regulativa.

I pravda i etika, i legitimnost i legalnost. I istina, i pravna sigurnost, izvesnost.

Kao po(r)uka za tekući, ali i za eventualne buduće takve i slične (ne)prilike.

Da se očuva dignitet i integritet Univerziteta i njegovih članica, Upravnog suda, kao i sâmoga prava.

Koliko je to u sadašnje vreme u Srbiji iole ostvarivo. Uostalom, „ono što je nevaljano od početka, ne može se osnažiti protekom vremena“ („Qod ab initio vitiosum est non potest tractum temporis convalescere“, M. P. Katon).

Odnosno: „što se grbo rodi, ni vrijeme ne ispravi“ (Valtazar Bogišić). Kako u faktičkom, tako i u normativnom smislu (izuzimajući domaću varijantu „ozakonjenja divlje izgrađenih objekata“).

Autor je profesor Pravnog fakulteta u Beogradu

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari