Smisao bojkota i mera njegove primene 1Foto: Medija centar

Kad bi me pitali da li bi trebalo bojkotovati izbore, odgovorio bih – ne, jer građani putem izbora delegiraju nosioce vlasti u državi, autonomnoj pokrajini i jedinicama lokalne samouprave, ostvarujući suverenost zajemčenu članom 2 stav 1 Ustava.

Kad bi me pitali da li bi trebalo bojkotovati lažne, nedemokratske izbore, odgovorio bih – da, jer se tako sprečava uspostavljanje vlasti u državi, autonomnoj pokrajini i jedinicama lokalne samouprave mimo slobodno izražene volje građana kao nosilaca suvereniteta, što je suprotno članu 2 stav 2 Ustava.

Pošto su izbori svojstvo demokratije, njenim pristalicama i ne priliči da podržavaju nedemokratske izbore.

Građani Srbije više od godinu dana na protestima „Jedan od pet miliona“ iskazuju nezadovoljstvo zbog razaranja demokratije: ignorisanjem podele vlasti, uzurpacijom sve tri vlasti od strane predsednika Republike, parlamentom koji je odstranio opoziciju, dubokom krizom vladavine prava, zaustavnim i zauzdanim Ustavnim sudom, zavisnim sudstvom i javnim tužilaštvom, podaničkim javnim servisom i elektronskim medijima sa nacionalnom frekvencijom i udvoričkim regulatornim telima, pritisnuti teretom autokratske vladavine, političke netrpeljivosti, odsustva civilizovanog političkog dijaloga, korupcije, partijskog zapošljavanja, kompromitacije obrazovanja i naučnih zvanja, obavljanja javnih funkcija u sukobu sa stranačkim i privatnim interesima, trgovine uticajima…

Dok postoje ovakve devijacije u funkcionisanju države, slobodni demokratski izbori nisu mogući. Zato su se opozicione političke stranke okupljene u Savezu za Srbiju i sporazumele s narodom da bojkotuju predstojeće izbore, s ciljem da se obezbede uslovi za održavanje demokratskih izbora kojima će građani uspostaviti vlast u skladu sa njihovom slobodno izraženom voljom.

Zbog ovakvog cilja nameće se pitanje da li bi trebalo bojkotovati izbore i u jedinicama lokalne samouprave gde uslovi za slobodne demokratske izbore već postoje, kao što su grad Šabac, grad Paraćin i beogradska opština Stari grad, u kojima nosioci vlasti nisu pripadnici političkih stranaka koje vrše vlast na nivou države i autonomne pokrajine.

U tim sredinama bojkot ne bi imao smisla. Utoliko pre što po Zakonu o lokalnim izborima izbornu komisiju imenuje skupština jedinice lokalne samouprave, koja određuje i sastav biračkih odbora. Bojkot izbora u njima imao bi za posledicu njihovo pridruživanje jedinicama lokalne samouprave u kojima je bojkot opravdan. A to bi većinski deo lokalnog stanovništva odveo u teži položaj od onog u kojem se nalazi.

Autor je bivši sudija Vrhovnog suda Srbije i univerzitetski profesor u penziji

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari