STRAH OD DRHTANJA: Taman sam pomislila, hvala bogu, mi nismo u evro-zoni, barem od Trojke ne moramo da strepimo, Trojkom jedni drugima ne možemo da pretimo ni u najvećem kosmopolitskom zanosu ili patriotskom patosu, sve prema potrebi, Trojki ne moramo da se dodvoravamo, Trojki ni na pamet ne padamo, Trojka nam nikad neće doći…

 Bez Evropske centralne banke, čuvarke evra, nema Trojke, samo dvojka. Ali mi je Aleksis Cipras, lider grčke Sirize, preoteo poslednje monetarno zadovoljstvo kad je duboko novouspostavljeno značenje stare imenice proširio i na domaći grčki teren, pa je lidere tri grčke političke stranke koji mu nisu po volji nazvao „domaća trojka“. Što će reći, senkine senke senka ili Trojkine trojke trojčica. Trojka, to su oni koji idu okolo i krešu sve što stignu, uključujući i plate, penzije, zdravlje, obrazovanje, a kad oni ne stignu, imaju već demokratski imenovane „domaće trojke“ da ih na tome poslu zamene. Opet, računam da male domaće trojke ne mogu postojati bez velike uvozne Trojke. Ali, ko zna.

Sve mi je ovo konačno i sa srećom palo na pamet kad se oko Trojke uzmuvala Slovenija, jedna od 17 članica evro-zone. Prva žena na funkciju slovenačkog premijera još pravo nije bila ni izabrana, a neki zloban janšićevac je Sloveniji poručio da Alenka Bratušek možda nije poslednja žena premijer, ali je poslednji demokratski izabrani premijer. Sledećeg će demokratski imenovati Trojka. Auuuuu! A sad se cela stručna Slovenija dala u brigu kako da skrene Trojku sa slovenačkog puta. Pošto je Italija na demokratskim izborima molijerovski ili nušićevski, ako tako više volite, a na poseban užas komediji, a ponekad i pristojnosti nesklonih Nemaca, odgovorila na demokratska Trojkina imenovanja.

RUSKA ČEZA, PARDON, VEZA: Autor će se zasigurno jednom javiti, ali zasad ne znam ko je prvi kaznenu ekspediciju Evropske komisije, Evropske centralne banke ojačanu Međunarodnim monetarnim fondom nazvao Trojka. Tek izgleda da je reč prvi put u tom značenju upotrebljena povodom lečenja Grčke. Nategnuti pokušaji nekih grčkih blogera da joj nađu staro grčko poreklo (recimo u reči trohkos ili točak, što bi se takođe značenjski uklopilo u metaforu ili Troy, što bi joj dalo prikladno tragično značenje) nije baš uspelo. Reč Trojka, oko koje u zapadnim medijima ima još nesporazuma da li je jednina ili množina, povučena je, nema druge, od one najčuvenije ruske trojke, zaprege sa tri konja, od kojih onaj srednji ide oštrim kasom, pardon štednjom, a ona dva bočna galopom. Ko je u ovoj kriznoj Trojki srednji, a ko su bočni konji, ne bih da odmah odlučim, bar ne pre nego što se utvrdi da li Trojku stvarno vuku oni što su u nju zvanično upregnuti ili ima i rada sa strane. Da li je autor slučajno izabrao rusku reč za kriznu ekipu koja sve okolo zamrzava poput nadaleko čuvene ruske zime ili je događaje anticipirao, on će objasniti kad se javi. Prošle nedelje je Trojka, ruskog imena, zamrzla i omrznute ruske oligarhe na Kipru. Pošto im je pre toga otpisala investicije u Grčku. Ime ti ljubim.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari