Tršćanski slučaj zamenika Vesića 1ilustracija Foto: pixabay / jackmac34

Kada je, 1719. godine Trst dobio od Austrijskog cara privilegije Slobodnog grada, došlo je do velikog razvoja trgovine, i širenja grada uz more.

Taj novi deo grada nazvan je svojevremeno, a i danas nosi ime Borgho Teresiano. Ove godine gradska uprava Trsta odlučila je da nekim spomenikom obeleži tristotine godina od tog ključnog događaja za razvoj ovog grada i njegove luke.

Oformljena je stručna komisija (istoričari umetnosti, kustosi muzeja, slikari) i raspisan konkurs za rešenje spomenika koji bi bio postavljen na poznatom tršćanskom trgu Ponte Rosso, centru trgovine u XVIII i početkom XIX veka. Na konkursu je pobedio rad troje mladih umetnika Elene Pokaj, Erika Gerinija i Nikole Fakinija.

Njihov rad je ustvari velika replika (3,5 metara u prečniku) zlatnog talira Marije Terezije iz 1780 godine. Važno je napomenuti da taj talir simboliše uspešnu trgovačku poziciju Trsta i Austrougarske imperije jer je bio jedna od najcenjenijih novčanih jedinica u međunarodnoj razmeni, a pritom je u mnogim zemljama korišćena i kao domaća valuta.

Ideja mladih autora bila je da se bronzana replika talira postavi uspravno s tim što bi manje od 10% skulpture bilo uronjeno u asfalt a sam talir bio postavljen tako da je okrenut svojim užim delom u pravcu bure koja je izuzetno jaka u Trstu. Avers talira, s likom Marije Terezije, bio bi okrenut prema kanalu koji je u XVIII veku nastao kao rezultat privilegije i bio žila kucavica trgovine.

Nakon toga na trgu Ponte Rossso postavljena je maketa i raspisan referendum na kome su građani mogli da se izjasne da li su za taj spomenik na tom mestu. Referendum je ogromnom većinom dao podršku ovom projektu i očekuje sa da će isti biti postavljen na svoje mesto sredinom ove jeseni.

Očigledno je da je i Zamenik Vesić nekako saznao za ovakav postupak tršćanskog gradskog veća jer kako inače objasniti činjenicu da on uporno traži da se građani Beograda na referendumu izjašnjavaju o svim projektima: jarbolu, gondoli, Trgu Republike, Topličinom Vencu, Savskom Trgu i spomeniku Nemanji, ukidanju (istina privremeno na nekoliko godina) železničke i autobuske stanice, Novoj Godini od 365 dana i drugim estetskim zamenama za kanalizaciju u Borči, Ovči, Krnjači itd.

Autor je profesor Univerziteta u penziji

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari