Dok „arapsko proleće“ ulazi u četvrti mesec, javljaju se izazovi, ali ono predstavlja i povoljne prilike. Uprkos smetnjama u Libiji, Jemenu i Siriji, demokratski talas već je počeo da menja političku scenu Bliskog istoka.



Sporazum o nacionalnom pomirenju u Palestini između Fataha i Hamasa, koji je potpisan u Egiptu 3. maja, jedan je od glavnih rezultata ove potpune promene. Sigurno će uslediti značajan sled događaja, a Turska će da profitira od njih. „Arapsko proleće“ zapravo ne slabi već jača položaj Turske u arapskom svetu i opravdava novu stratešku zamisao turske spoljne politike.


Turska politika angažovanja različitih vlada i političkih grupa u arapskom svetu preobrazila je politiku Bliskog istoka. Turski zvaničnici su u različitim okolnostima konstatovali da je promena u arapskom svetu neizbežna i da mora da odražava legitimne zahteve naroda za pravdu, slobodu i prosperitet. Štaviše, promena mora da nastupi bez primene nasilja i treba da se zagarantuje miran prelaz na pluralističku demokratiju.

Turski premijer Redžep Tajip Erdogan ulagao je napore da to ostvari u Libiji pre nego što je u toj zemlji došlo do aktuelnih sukoba. Erdogan svojom mirnom, pritajenom diplomatijom težio je da obezbedi mirnu tranziciju na „postgadafijevsku“ eru. Ovaj gradacijski pristup upotpunjuje principijelan stav Turske o potrebi za reformama u arapskom svetu, uključujući Siriju s kojom Turska deli granicu dužine 900 kilometara.

Tokom poslednjih deset godina Turska je razvila razne odnose sa zemljama Bliskog istoka, s ciljem da unapredi veze i s njihovim vladama i s javnim mnjenjem. Turska je zapravo jedina zemlja koja je bila sposobna da promoviše odnose na dva fronta u arapskom svetu.

Ta politika angažmana isplatila se na više načina u procesu propagiranja Turske u regionu. Arapski intelektualci, aktivisti i lideri mladih različitih političkih orijentacija u velikoj meri su se zainteresovali za ono što pojedini nazivaju „turskim modelom“. Turska stabilna demokratija, ekonomija u razvoju, proaktivna spoljna politika rezultiraju sve većim poštovanjem dostignuća zemlje, zahvaljujući kojima je uvećana „meka sila“ u regionu.

To se odražava u žustroj debati arapskog sveta o tome kako je Turska uspela da pomiri islam, demokratiju i ekonomski razvoj. Još važnije, ta debata se tiče toga kako arapske zemlje treba da se restrukturiraju u dvadeset prvom veku. Sve veći jaz između vlada i naroda u arapskom svetu postao je neodrživi deficit, što je činjenica koja je zadobila novi značaj pošto je tursko iskustvo u ovim zemljama postalo istaknutije.

Dok se „arapsko proleće“ odvija različitim brzinama u različitim zemljama, Turska i dalje apeluje na vlade arapskih zemalja da sprovedu ozbiljne reforme. Arapi zaslužuju slobodu, bezbednost i prosperitet koliko i svi drugi narodi, a Turska će da profitira od demokratskog, pluralističkog i prosperitetnog arapskog sveta.

Demokratska era arapskom svetu obećava priliku da bude autor sopstvenih delovanja. Ona će takođe omogućiti Arapima da razviju novu paradigmu odnosa sa Zapadom, zasnovanim na jednakosti i partnerstvu, što su kvaliteti za koje se pokazalo da simbolizuje Turska.

I na kraju, turska politika angažovanja različitih aktera na Bliskom istoku, koju pojedini odbacuju kao spornu, ekstremističku i čak terorističku, imala je značajnu ulogu u uvođenju bar nekih od ovih snaga u politiku glavne struje. Imajući u vidu nove političke realnosti u Egiptu, Tunisu i na palestinskim teritorijama, kao i u Libanu, Libiji i drugim zemljama, važniji akteri više nisu tajne ili nelegalne organizacije.

Prosto rečeno, Muslimanska braća u Egiptu, pokret Nahda u Tunisu i Hamas u Palestini imaće važne i legitimne uloge u političkoj budućnosti svojih zemalja. To znači da će biti potrebno da Amerikanci i Evropljani ove grupe angažuju javno i direktno, kao što je to učinila Turska. Naposletku, one su sada deo političkog poretka u arapskom svetu koji je u razvoju.

Demokratski i prosperitetan arapski svet neće da oslabi, već će da ojača položaj Turske u regionu.

Autor je visoki savetnik premijera Turske

Copyright: Project Syndicate, 2011.

www.project-syndicate.org

Danas ima ekskluzivno pravo objavljivanja u Srbiji

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari