Prva misija stručnjaka Evropske komisije završava danas petodnevnu posetu Srbiji tokom koje je trebalo da se informiše o napretku zemlje u ispunjavanju kriterijuma za viznu liberalizaciju, pre svega u oblastima javne bezbednosti i borbe protiv korupcije. U sledeća dva meseca doći će nam u posetu još tri takve misije, zadužene za monitoring usvajanja i primene mera navedenih u Mapi puta Srbije ka belom šengenu.

Stručnjaci iz Brisela razgovaraju sa državnim zvaničnicima, obilaze policijske stanice, granične prelaze. Ono što budu videli i čuli pažljivo će analizirati i sastaviti zvanični izveštaj, koji će Evropska komisija da potvrdi u maju i na osnovu toga saopšti da li je Srbija omogućila svojim građanima slobodu putovanja u zemlje potpisnice Šengenskog sporazuma.

Sve je, dakle, na nama. Uslovi su jasni. Da smo bili spremni da ih ispunimo, beli šengen je odavno mogao biti stvarnost. Svašta smo, uostalom, slušali od najviših zvaničnika što se tiče rokova. Srpska vlast je odnedavno postala nešto realnija, pa se prestalo s pominjanjem datuma, a naglasak stavio na spremnost zemlje da realizuje zadate kriterijume. Pre neki dan, državni sekretar Ministarstva pravde saopštio je da će svi uslovi za beli šengen biti ispunjeni do sredine marta. Potom će, kaže, sve zavisiti od političke procene Brisela. Izbori za Evropski parlament su 5. juna, nakon čega sledi izbor novog sastava Komisije. Evropa će nam, dakle, otvoriti svoje granice najverovatnije krajem ove ili početkom sledeće godine. To je realnost.

Ulazak na belu šengensku listu je pitanje od velikog značaja za Srbiju, smatra 87 odsto naših građana. U isto vreme, 83 odsto njih bar u poslednjih godinu dana nije putovalo u države EU. Prema istom istraživanju Kancelarije za evropske integracije, većina građana bi želela da se Srbija gotovo dvostruko brže kreće ka članstvu u Uniji. S druge strane, 62 odsto ispitanika uverena je da nam EU „stalno postavlja nove uslove, čime je Srbija stavljena u neravnopravan položaj u odnosu na bilo koju drugu zemlju“.

Uprkos priličnoj šizofrenosti u odnosu prema Evropi, dve stvari su jasne. Prva, da je građanima dosta izolacije. Druga, da su umorni od „strategije uslovljavanja“, koju možda najbolje i ne shvataju. Kandidatura Srbije za članstvo u EU možda pre svega zavisi od Brisela i Haga. Ukidanje viza je, međutim, samo na nama. Državne institucije moraju da završe sa stavkama zadatim u Mapi puta, a javnost treba da ih u tome stalno požuruje i podstiče.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari