Al Gor Pošto ga je Džordž Buš 2000. nekako pobedio u trci za predsednika SAD, na izborima koje su mnogi ocenili kao najkontroverznije u istoriji te zemlje, Al Gor (59), potpredsednik u administraciji Bila Klintona, posvetio se u narednim godinama snaženju globalne ekološke svesti.

Al Gor Pošto ga je Džordž Buš 2000. nekako pobedio u trci za predsednika SAD, na izborima koje su mnogi ocenili kao najkontroverznije u istoriji te zemlje, Al Gor (59), potpredsednik u administraciji Bila Klintona, posvetio se u narednim godinama snaženju globalne ekološke svesti. Upravo je Gor organizator eko-koncerata Live Earth, u subotu održanih istovremeno u više svetskih metropola, ali i Vašigtonu, zahvaljujući veštom manevru iskusnog političara. Uvidevši, naime, da je deo republikanskih senatora bio spreman da onemogući koncert, jer je, navodno, politički obojen, Gor je potajno napravio aranžman sa Nacionalnim muzejom američkih Indijanaca i, koncert je održan par blokova od Kapitol hila.
Gor je na opasnost klimatskih promena upozoravao još kao član Kongresa krajem sedamdesetih godina. Na Dan Zemlje 1994, već kao potpredsednik, pokrenuo je Internet „Globe“ program, čiji je cilj bio jačanje ekološke svesti studenata. Krajem devedesetih godina snažno se zalagao da SAD prihvate Protokol iz Kjota, čak ga je i potpisao, ali zbog protivljenja Senata i kasnije administracije dokument u Americi nije uvažen do danas.
„Prijatelji Amerikanci, narodi sveta, moramo da rešimo klimatsku krizu. To nije politička tema, već moralna. Imamo sve što nam treba da počnemo da radimo, osim možda dobre volje. Ali volja je obnovljivi izvor. Hajde da je obnovimo“, rekao je Gor prilikom dodele Oskara za 2007. dokumentarnom filmu o globalnom zagrevanju Nepromenljiva istina, u kojem je i sam učestvovao. Početkom ove godine, Gor je nominovan za Nobelovu nagradu zbog „privlačenja pažnje sveta na opasnosti globalnog zagrevanja“.
Gor je diplomirao umetnost na Harvardu. Radio je kao novinar u lokalnom listu u Nešvilu, Tenesi, a jedan tekst mladog Gora o korupciji rezultirao je hapšenjem dvojice članova gradskog veća. Izbegao je rat u Vijetnamu zahvaljujući porodičnom prijatelju koji mu je „rezervisao“ mesto u Nacionalnoj gardi, ali je u azijskoj zemlji proveo pet meseci kao ratni reporter.
Nejasno je hoće li ponovo pokušati da političku karijeru završi kao predsednik SAD, mada je sebe jednom u šali nazvao „bivši budući predsednik“. Trenutno je gostujući profesor na više univerziteta, direktor TV „Current“, šef upravnog odbora kompanije „Apple“, savetnik u Internet pretraživaču „Google“…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari