Sviranje klavira i spinovanje 1

Mislim da i danas ima dosta ljudi kojima nije sasvim jasan ovaj izraz koji se sve češće koristi, ali i primenjuje.

On, u suštini, znači veštinu skretanja teme razgovora ili rasprave, naročito kada je ona neprijatna, a ishod nepovoljan, i znači preusmeriti razgovor na potpuno drugi pravac, tako da sagovornik, odnosno čitaoci, to prihvate i ne primećujući da je sada reč o sasvim drugom problemu.

Upravo tako se poneo i moj omiljeni list Danas u vezi sa mladim pijanistom iz Niša.

Čitam i ne mogu da verujem: Betoven i Bah su u Srbiji bučniji od turbo-folka. (Nigde nisam pročitao da je neko to poredio.)

Druga teza je da u srpskom društvu postoji netolerantnost prema svemu što je izvan turbo-folka. (Lično ne podnosim turbo-folk, ali suprotstavljanjem ove dve vrste muzike skreće se sa osnovne teme – ometanje osnovnih uslova za život i rad, a to je zakonsko pravo jednako za sve.)

Zatim, kaže se da u zemlji u kojoj se do najodgovornijih funkcija dolazi kupovinom diploma potpuno je normalno i za očekivati je da se pomenuti slučaj smatra krivičnim delom (politizacija teme sa naglaskom „krivično delo“ što nigde nije pisalo, a ogromna je razlika između krivičnog dela i prekršaja).

Onda se pitamo kako neko, u ovom slučaju komunalna policija, može da pokrene prekršajni postupak protiv nekoga ko proizvodi buku ukoliko svira prelepu muziku (opet spinovanje, niko nije osporavao lepotu muzike, iako ne vole svi istu vrstu muzike, već njenu glasnost).

Može se pročitati i da vežbanje svakog uspešnog pijaniste traje između osam i deset sati dnevno. (A koliko sati dnevno je potrebno univerzitetskom profesoru da spremi jedno predavanje ili naučni rad, pri tome svojim radom nikoga ne ometa u svojoj okolini, a u ovim člancima od njega i o njemu nigde ni slova.)

Vrhunac svega je izjava „muzičarima je neophodno da vežbaju na instrumentima, kao što studenti matematike vežbaju zadatke“. (Ovo je apsolutni nonses.)

Već u današnjoj štampi objavljeno je prvo reagovanje čitalaca, uz uvažavanje i poštovanje mladog umetnika.

Sa pravom se traži poštovanje Zakona, a vlast se poziva da omogući razvoj i napredovanje mladih talenata Srbije, ali nikako na štetu ostalih građana i protivno zakonima.

To bi trebalo da bude osnovna tema svih članaka u štampi, a nikako suprotstavljanje i međusobno ruženje građana.

Očekujem zato da pročitam i razgovor sa podnosiocem tužbe, koji je o dosadašnjim člancima stavljen na stub srama bez mogućnosti da odgovori.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari