Idemo težim putem u Srbiji 1ilustracija Foto: pixabay / jackmac34

Začuđujuće je da Danas kao ugledan list nije posvetio značajniji prostor Apelu za odbranu Instituta za filozofiju i društvenu teoriju i demokratskih sloboda u Srbiji koji je potpisalo 400 svetskih vodećih intelektualaca, među kojima su i Noam Čomski, Jirgen Habermas, Frensis Fukujama, Toma Piketi, Noa Juval Harari, Džudit Batler itd.

Još je čudnije da je takav prostor dat tekstu Jelene Đurić već objavljenom u Politici, a protiv svoje matične institucije i svojih kolega i koleginica.

J. Đurić već niz godina ne ostvaruje nikakve rezultate u domenu nauke.

Usamljena po potpunom izostanku naučnih rezultata u kolektivu koji veoma drži do merljivih i objektivnih rezultata rada svakoga od nas, J. Đurić je usamljena i u podršci onim strukturama koje više od godinu dana vrše pritisak na našu instituciju. J. Đurić obmanjuje javnost obraćajući se sama sebi kroz množinu, kako bi prikrila svoju singularnost.

Jedino mi koje se nalazi naspram nas, članova i članica kolektiva IFDT su v. d. direktora i predstavnici Upravnog odbora koje je imenovala Vlada Srbije.

Institut za filozofiju i društvenu teoriju je naučna institucija međunarodnog renomea, što je pokazala podrška intelektualaca poput Noama Čomskog, Jirgena Habermasa, Tome Piketija, Noe Juvala Hararija, Frensisa Fukujame, Džudit Batler, Vladimira Mironova, Janisa Varufakisa, Branka Milanovića i mnogih drugih sa najuglednijih svetskih univerziteta. Barem trećina njih je bila gost Instituta u proteklih 10 godina.

Glas su digli protiv političkog pritiska koji se vrši na Institut. Protiv postavljanja nekompetentnih kompromitovanih kadrova u rukovodeće strukture Instituta.

Protiv vršioca dužnosti koji sprovodi represivne mere prema zaposlenima i narušava ugled Instituta.

Ukoliko je J. Đurić prihvatljivo da joj istraživačku agendu određuje osoba koja se otvoreno u medijima suprotstavlja Institutu i njegovim partnerima, nama nije. Ukoliko joj je prihvatljivo da u Upravnom odboru protivzakonito sedi osoba koja je pod krivičnim postupkom zbog ugrožavanja sigurnosti našeg kolege, nama nije.

Ukoliko joj je prihvatljivo da v. d. direktora samovoljno i arbitrarno ugrožava međunarodne projekte, nama nije.

Apel za odbranu Instituta je dao javnu reč nama, istraživačima i istraživačicama Instituta, čiji glas ne čuju nadležni. Mi govorimo već 14 meseci i tražimo uslove da se omogući normalno i zakonito funkcionisanje Instituta koji zapošljava 14 povratnika iz inostranstva i 11 perspektivnih mladih istraživača.

Principijelan put koji smo izabrali je teži put danas u Srbiji, ali uvereni smo jedini ispravan za očuvanje naše institucije i njen dalji razvoj. Nasuprot politici promocije podobnih, mi se zalažemo za promociju na osnovu rada, rezultata i zasluga. Žao nam je što je J. Đurić izabrala lakši put.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari