Srpsko pravosuđe je stalo. Konkretno, rad sudova, tužilaštva i policije zakočili su advokati nezadovoljni odlukom Ministarstva finansija da im se povećaju poreske obaveze.


Advokati tvrde da će sada morati da plate višestruko višu sumu od one koja je bila prvobitno određena, odnosno da ono što su ranije mesečno plaćali 20.000 dinara – zakup i komunalije, sada ide i do 90.000 dinara na mesečnom nivou. Poreska uprava to demantuje i kaže da je porez zapravo smanjen. Tačnije, oni negiraju da je advokatima poreska osnovica uvećana za više od 100 odsto, nego da je povećana za 46 odsto i da iznosi 65.488 dinara. Dakle, reč je o proceni bruto zarade advokata, sa uračunatim svim porezima i doprinosima. U u decembru prošle godine promenjena je visina osnovice za određene kategorije obveznika, pa su advokati raspoređeni u grupu sa ostalim visokoškolovanim pružaocima usluga. Tako je izmenjeno dosadašnje rešenje prema kome je paušalno procenjeni prihod advokata iznosio 85 odsto prosečne bruto mesečne zarade u gradu ili opštini.

Problemi na relaciji država-advokati nisu novi, jer se priča o advokatima i porezu vuče već decenijama. Ukratko može da se svede na to da se advokatima baš ne mili da plate porez na višemilionske iznose koje dobijaju od svojih klijenata, a država bi da to naplati. Počelo je sa fiskalnim kasama 2008, ali je taj pokušaj Ministarstva finansija propao dve godine kasnije. Zatim su advokati dobili zakonsku mogućnost da plaćaju paušalno porez, i pogađate, većina od više od 7.000 advokata je odlučila da ne vodi poslovne knjige, a samim tim i da ne evidentira prihode i rashode, kao i da ne plaća porez na stvarno ostvareni prihod. Dakle, bez obzira na prihode, državi pripada mrvica. Ne treba zaboraviti da su u godišnjem izveštaju Poreske uprave sa najvišim poreskim prihodima, na vrhu zapravo advokati. I to sa ne malim iznosima. Ipak, i pored toga na spisku hiljadu najvećih poreskih dužnika među preduzetnicima nalazi se 195 advokata, koji ukupno duguju državi oko 1,3 milijarde dinara.

Drugi problem predstavljaju dugovanja države prema advokaturi za zastupanje u službenim odbranama pred sudom. Ta dugovanja iznose oko 10,5 miliona evra. I neizvesno je da li će ikad biti izmireni. Advokati su očito veoma svesni svoje pozicije u pravosuđu i to vrlo vešto koriste. Na državi je da problem sa advokatima i porezom reši. Sudeći po onome što se ranijih godina dešavalo, biće izabrano kompromisno rešenje. Neće se ništa menjati.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari