Uprkos zvaničnoj politici stranke, počasni predsednik DS i bivši predsednik Srbije Boris Tadić izašao je u javnost sa izjavom da ne isključuje mogućnost koalicije demokrata sa naprednjacima. Kao prvi uslov za tako nešto, ukazao je da DS najpre mora da uveća rejting, a da je drugi uslov za formiranje saveza sa SNS konsenzus o strateškim ciljevima i sredstvima kako da se oni ostvare, kao i dogovor o raspodeli uloga. Pošto je za to očigledno potrebno još vremena, Tadić istovremeno smatra i da ne bi trebalo prekidati razgovore sa LDP. U skladu sa politikom koju je vodio kao predsednik „I Kosovo i EU“, izgleda da bi sada Tadić „I SNS i LDP“. Dosledno, može se reći.

Ali, za razliku od ranije, on nema više istu funkciju u stranci, a samim tim ni približno istu ulogu. Nakon njegove izjave o mogućnosti koalicije sa SNS, brzo su se oglasili i predstavnici „sadašnjeg DS-a“. Portparolka partije Aleksandra Jerkov izričito tvrdi da DS neće sarađivati sa SNS, „koji od Srbije prave zemlju koja srlja u diktaturu, zemlju u kojoj se hapse i zadržavaju u pritvoru politički protivnici“. Vladimir Todorić naglasio je da to nije pitanje jednog čoveka, već politike da li DS treba da koketira sa svim mogućim pojavama i mišljenjima u društvu kako bi „naduvala“ podršku birača na 40 odsto. Oboje su složni da svako, pa i Tadić, ima pravo na svoje mišljenje, ali, reklo bi se, i ne više od toga.

Sudeći prema njegovim izjavama, čini se da je Tadić potpuno autonoman u odnosu na ostatak još uvek najveće opozicione partije. I to izgleda samo u javnosti, dok ostali funkcioneri kao da ne mare za to što on priča. Nije teško uočiti da su priče i spekulacije da mu nikada nije bilo svejedno što je smenjen sa mesta predsednika stranke, a umesto njega izabran Dragan Đilas, tačne. Sujeta i dalje „radi“.

U trenutku kada je demokratama značajno opao rejting, Tadić kao da pokušava da ponovo ispadne veliki heroj i vrati stranku na staru popularnost. U prilog tome, nedavno je najavio i da ne odustaje od politike i da ne isključuje mogućnost da se uskoro vrati na političku scenu. Mora mu se priznati, idealno vreme za nešto novo, u ovom slučaju „novo staro“. Ipak, pitanje je koliko će u tome imati podršku i članstva, ali i celokupne javnosti u Srbiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari