Čekajući vladu Kosova 1

Aljbin Kurti je i nakon izbora u junu 2017. mogao postati premijer Kosova, u koaliciji sa DSK Ise Mustafe, ali je nakon meseci natezanja, taj ishod sprečila Srpska lista.

Glasovima SL kao jezičkom na vagi izabrana je vlada Ramuša Haradinaja, koja je upravo zbog tog tereta, da se održava pomoću Srba i njihovih političkih čelnika u Beogradu, možda bio prinuđen na što radikalnije poteze.

Jer, na taj način je dokazivao da u svojoj politici ne zavisi od Srba, budući da je ta vrsta zavisnosti krajnje nepopularna kod albanskog biračkog tela. Na kraju je Haradinaja premijerskog mandata koštao jedan takav potez – drakonske takse na robu iz Srbije i BiH.

Kruti je nakon izbora u oktobru u prvim izjavama vratio SL milo za drago – prva izjava mu je bila ne da neće sa njima u koaliciju, to je usledilo tek kasnije, nego da mu ne pada napamet da sa njima uopšte razgovara.

Marko Đurić, pravi čelnik SL, ogranka Srpske napredne stranke, uzvraćao je patetičnim izjavama, a ove sedmice uveo je i patetične gestove, da sastanak sa čelnicima SL u Beograd počne tako što se svi prisutni prekrste.

Kurtiju SL nije potrebna za većinu, kao što je bila potrebna Haradinaju, on ima većinu zajedno sa Mustafinom DSK, čija će čelnica Vjosa Osmani verovatno biti prvi potpredsednik i šef diplomatije.

Ali to ne znači da mu odnos prema SL i Beogradu ne određuje, kao uostalom što je i Haradinaju, političku budućnost. Svestan toga, Kurti je prvu izjavu, dan posle izbornog dana na Kosovu dao Zani Cimili, dopisnici TV N1 iz Prištine, a u danu kada je potvrđen koalicioni dogovor sa DSK, emitovan je njegov intervju dat Jugoslavu Ćosiću na TV N1.

Vlada Kurtijevog Samoopredeljenja i DSK imaće, najavljeno je, 12 ministarstava, od kojih će dva biti namenjena manjinama. Očito je da Srbi neće kao u Haradinajevoj vladi imati tri ministarska i više zameničkih mesta.

Ali, osim ako neće da pogaze Ustav, da bi nova vlada Kosova bila uspostavljena, u njoj mora biti jedan ministar Srbin za koga mora glasati Srpska lista, odnosno 6 od 10 srpskih poslanika. Oni naravno mogu glasati i za nekog ko nije član SL. Međutim, ukoliko se to ne desi, i zamislimo recimo scenario, u kome svih 10 poslanika SL napušta izglasavanje Kurtijeve vlade, pitanje je kakav će legitimitet i legalitet ona imati.

Po svemu sudeći, misija Metju Palmera, bila je upravo u tome, da nađe rešenje da do takve situacije ne dođe. Jer, naknadno brojanja srpskih glasova pristiglih u kovertama iz Srbije i u sterilnim uslovima pokazala je i koliko su u Prištini moguće maštovite predstave, kada se izvrdavaju zakoni i procedure.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari