Dva minuta 1

Nije tačno da na snimku koji su dostavili Putevi Srbije nedostaje dva minuta koja su ključna za utvrđivanje istine o teškoj saobraćajnoj nesreći na naplatnoj rampi Doljevac, koju je u januaru ove godine izazvalo službeno vozilo u kojem je bio v. d. direktora Koridora Srbije Zoran Babić.

Snimak je autentičan, nekompromitovan i bez nedostajućih delova, a na njemu ne postoji period od 8,30 do 8,32 minuta jer tada na rampi nije bilo pokreta i dešavanja koji bi bili dovoljni da se inicira video-zapis od strane senzorskih kamera.

Ovo je, u najkraćem, jučerašnje saopštenje Osnovnog javnog tužilaštva u Nišu, koje je reagovalo na tekst Insajdera, u kojem je između ostalog navedeno isto to – da na tom snimku nedostaju ta dva minuta u kojima se, inače, desio „događaj od značaja za vođenje postupka“. „Sporni“ tekst je, inače, nastao na osnovu odgovora tog istog OJT na prethodno postavljena pitanja ovog istraživačkog medija.

Božo Prelević, advokat porodice Stanike Gligorijević, koja je poginula u nesreći kod Doljevca, tim povodom je za naš list kazao da je tačno da snimak koji je dostavljen tužilaštvu nije skraćen, ali da je „montiran“, i to „tako da se važno ne vidi, a nevažno vidi“.

On je podsetio da je predsednik Srbije i SNS-a Aleksandar Vučić u septembru „priznao“ da je video kompletan snimak nesreće i da je on „jeziv“. Vučić je tu priliku iskoristio da kaže da vozilom nije upravljao Babić, ali je ostalo nejasno po kom osnovu je ostvario uvid u snimak, jer po funkciji na to nema pravo.

Najnovije saopštenje OJT, dakle, samo je nastavak kontroverzi koje su pratile „slučaj Doljevac“ od samog početka, među kojima je ključna da je za volanom automobila koji je izazvao nesreću navodno bio sam Babić, a ne njegov vozač Dejan S., koji je za to optužen.

Pojedine opozicione stranke, kao i deo korisnika društvenih mreža, tvrdili su da je posle nesreće „šest ili sedam ljudi vadilo Babića sa mesta vozača i prebacivalo ga na zadnje sedište“, a da snimke koji „govore“ drugačije nevešto montira BIA.

Izvesno je da će „nadležni državni organi“ imati prilično težak zadatak da razjasne sve kontroverze i utvrde istinu o nesreći koja je odnela jedan život i u kojoj je povređeno petoro ljudi.

Prilično je neizvesno da li za to postoji „politička volja“, kao i da li same institucije za tako nešto imaju dovoljno snage. Mnogo je tvrdnji da Srbija nije zemlja institucija, već lične vlasti i interesa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari