Komisija za praćenje cena u potpunosti je ispunila očekivanja. Nije uradila ništa na prvom sastanku. Njeni članovi nešto su analizirali i onda „zaključili“ da Srbija spada u zemlje sa nižim nivoom cena u Evropi i da su od naše zemlje jeftinije jedino Bugarska, Albanija i BiH. Trebalo bi reći „svaka čast“ Komisiji jer je učinila vančovečanske napore da taj podatak prepiše iz izveštaja evropske agencije za statistiku Eurostat.

Doduše, čak ni to nije uspela da uradi kako valja jer su nekim čudom ispustili Makedoniju kao jeftiniju zemlju. Od obrazloženja zašto je tako ni traga ni glasa. Ono što je još problematičnije jeste činjenica da se taj Eurostatov izveštaj odnosi na 2008. godinu, a najveća poskupljenja naša zemlja doživela je upravo u prvoj polovini ove godine. Dok je u pojedinim zemljama Evropske unije glavobolju zadavala deflacija, Srbija je uspela da nabije inflaciju na skoro 10 odsto. Treće, i najproblematičnije, jeste što se komisija nije setila (ili nije htela da se seti) da „razbije“ tu ukupnu statistiku na pojedinačne kategorije pa da kaže da su kod nas cene onih najvažnijih stvari, prehrambenih proizvoda, malo jeftinije nego u EU, a cene odeće i obuće čak su više od evropskog proseka. Da ne spominjemo i to da je Komisija propustila da navede razliku u zaradama u EU i Srbiji. Lepo poigravanje statistikom.

Komisija je tako već na prvom koraku dodatno urušila svoj ugled. Zar je to sve od pompezne najave formiranja tela koje će pratiti kretanje cena i standarda? Trebalo bi joj dati još neku šansu, ali početak ne sluti na dobro. Pogotovo što se na čelu komisije, s razlogom, nalazi ministar trgovine Slobodan Milosavljević, koji je, međutim, pobrao nebrojeno negativnih poena čuvenom tvrdnjom da Delta nije monopolista (nikoga doduše nije zanimalo da li je u pravu ili ne). Zbog toga se i sada postavlja pitanje šta se htelo s ovakvim istupom u javnost. Da li su u komisiji zaista pomislili da niko ne može da proveri njihove tvrdnje? Čini se da se Komisija diskreditovala od prvog dana pa će svako sledeće „otkriće“ biti dočekivano sa još većim nepoverenjem. Putuju ljudi u EU, imaju rođake, imaju internet, lako je sve proveriti. Ne šišamo se svakog dana niti idemo u hotele i restorane svakog dana. To što jeftine cene tih usluga popravljaju mesto Srbije u ukupnoj statistici i stvaraju utisak da je kod nas dvostruko jeftinije živeti nego u EU, slaba je vajda i malo koga zanima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari