Izjava Borisa Tadića da Srbija ne bi imala ništa protiv da britansko pravosuđe izruči bivšeg člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine i potonjeg predsednika Federacije BiH Ejupa Ganića Sarajevu, umesto Beogradu, višeznačno je dobra.

 Najpre, na taj način bio bi razvrgnut diplomatski nimalo prijatan trougao koji je 1. marta spojio Veliku Britaniju, Srbiju i Bosnu i Hercegovinu, kada je na londonskom aerodromu Hitrou uhapšen Ganić. Tadićev stav da nije važno gde se sudi osumnjičenima, dodatno osnažuje opredeljenje Srbije da se raščisti sa ratnim zločinima, što je prethodnih godina demonstrirano izručivanjem okrivljenih Haškom tribunalu, kao i procesima pred domaćim pravosuđem. I najzad, prepuštanjem slučaja BiH pravosuđu, Srbija bi izbegla tanak led na koji je naletela suđenjem Iliji Jurišiću za slučaj „Tuzlanska kolona“.

Velika Britanija je poslednja na listi zemalja koje su se „upecale“ na poternice iz Beograda. Ne sporeći da iza tih poternica stoje ozbiljne optužbe za masovne i gnusne zločine, moramo primetiti da su one ozbiljnu diplomatiju srozavale na laku igrariju. Neke zemlje su proterivale lica koja potražuje Beograd, druge su ih jednostavno oslobađale. Gorak ukus je bio rezervisan za Srbiju koja se preko međunarodnih poternica nije domogla nijednog imena „visokog kalibra“. Zato je Tadićeva izjava najbolja varijanta i za Britaniju, koja se formalno neće zameriti Beogradu i za Srbiju čije su šanse da dobije Ganića ionako male. Iako formalno nema uticaja na pravosuđe, a svakako nema na ono britansko ili bosansko, Tadić priču o rasvetljavanju zločina u Dobrovoljačkoj prebacuje na BiH gde treba da dobro razmisle da li je Ganić heroj kako ga tamo doživljavaju.

Ionako složeni, a krhki odnosi Srbije i BiH, već duže vreme su na silaznoj putanji. Gotovo bezrezervna podrška koju oficijelni Beograd daje razgoropađenom premijeru Republike Srpske Miloradu Dodiku iritira zvaničnike u Sarajevu koji ne kriju da srpski entitet vide kao zločinačku tvorevinu. Suđenje Jurišiću za masakr nad vojnicima JNA u Tuzli u Federaciji BiH doživljeno je kao narušavanje državnog i pravnog suvereniteta susedne države, jer u Sarajevu smatraju da tamošnje pravosuđe ima isključivu nadležnost nad zločinima počinjenim u Bosni. Isto je i sa slučajem „Dobrovoljačka“ koji se takođe odnosi na ubijanje vojnika JNA, ovaj put u Sarajevu. Zato bi procesuiranje ovog predmeta u Beogradu i suđenje Ganiću kao glavnooptuženom samo još više srozalo odnose Srbije i BiH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari