Klanovi ili policija 1

Eksplozija koja je pre nekoliko dana odjeknula u centru Beograda nije samo ubila vozača automobila ispod kojeg je bomba bila podmetnuta.

Istovremeno, bomba je izbrisala sve one izjave državnih zvaničnika, u prvom redu ministra policije, kojima su nas uljuljkavali u lažni osećaj sigurnosti.

Svi statistički podaci koji domaće snage reda prikazuju u povoljnom svetlu padaju u vodu pred strašnom istinom – Beograđani se ne osećaju sigurnim u svom gradu.

A kako i da se osećaju sigurno kada gotovo da ne prođe nedelja a da se ne pojavi vest o nekoj mafijaškoj likvidaciji. Samo dan nakon ubistva kod Autokomande, policija je na Žarkovu pronašla telo muškarca na kojeg je pucano iz automobila u pokretu. Obračuni kriminalnih grupa u Beogradu nikako nisu izolovan incident. Prema navodima medija, samo ove godine bilo ih je 18, što jasno pokazuje da se radi o trendu, slobodno može da se kaže i epidemiji.

Sve to prolazi bez vidljive reakcije policije. Počinioci tih zločina najčešće ne bivaju identifikovani, o sudskoj sankciji i da ne govorimo. Čak ni ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, kojem nije strano hvalisanje policijskim radom, upadljivo odbija da se oglasi povodom ovih ubistava. Ministar koji je znatno benignijim povodima dovodio naoružane pripadnike Specijalnih jedinica na konferencije za medije – sada ćuti. Ni direktora policije nema nigde da najavi borbu protiv kriminala.

Podsetimo, poslednji put kada je Stefanović najavio rat mafiji, bilo je to pre dve godine nakon ubistva navijača Aleksandra Stankovića. Ako je taj rat i pokrenut, njegovi rezultati su ostali skriveni. Naprotiv, obračuni kriminalnih klanova su u međuvremenu dobili na intenzitetu.

Postoje dva objašnjenja za ovu inertnost policije. Oni ili ne mogu da stanu na put klanovima ili ne žele to da učine. U prvom slučaju, odgovorni, na čelu sa ministrom i direktorom policije, treba da budu smenjeni i na njihovo mesto dovedeni kompetentni kadrovi. U drugom slučaju, pored smena mora da se utvrdi i krivična odgovornost.

Međutim, to se u ovom trenutku sasvim izvesno neće desiti. Pravo je pitanje – šta tačno mora da se desi da bi policija krenula u okršaj sa kriminalom? Da li je neophodno da neko potpuno nevin pogine kao kolateralna šteta kriminalnih okršaja? Kako je krenulo, nećemo morati dugo da čekamo pre nego što to saznamo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari