Prvo što je država smislila kao antikriznu meru, odnosno način za uštedu u budžetu bilo je kresanje subvencija poljoprivredi. Bio je to i porez na upotrebu mobilnih telefona. Umesto da se stvarno štedi išlo se lakšim putem. Uzmi tamo gde sigurno ima. Seljaci su bogati, to je ovde aksiom u svim pričama. Zato sada nemamo mleka. Subvencije za proizvodnju te osnovne životne namirnice danas su skoro 10 puta manje nego, recimo, u siromašnijoj Bosni i Hercegovini. Računalo se, preživeće oni, malo će stegnuti kaiš, ali moraju da muzu krave, šta bi sa mlekom koje dobiju. To je agrarna politika ove zemlje. A resorno ministarstvo na sva pitanja novinara uporno odgovara da na 10 kupljenih krava, seljaku plaćaju tri ili četiri. Pa šta će nekome krave kada nema zaradu od mleka?


U nemoći da seljacima ponudi više novca, država se okrenula još jednom lošem sistemu – naterati mlekare da nadoknade ono što je Vlada zakinula. One neće sigurno davati više nego što za mleko daju njihove kolege u drugim zemljama. I tu stižemo u pat poziciju. Natežu se dve strane, a obe gube zbog nestašica. Verovatno bi u toj situaciji najbolje bilo pustiti malo uvoz, pa ih naterati na što brži kompromis.

Ovako je stvoren sistem ucenjivanja. Država oteže sa davanjem dozvola za uvoz, a farmeri su nepokolebljivi u odluci da od nedelje prekinu sa isporukama mleka. Da li bi zaista mogli da budu tako samouvereni (i da izdrže dugo bez prodaje mleka) da im neko ne garantuje da će ovoga puta moći da isteraju svoje do kraja? Upravo se o tome „šuška“ među akterima cele ove priče. Naime, neko je tu s nekim u bliskim prijateljskim odnosima, pa može ovako da se ponaša.

Da li su farmeri pokušali sve što je do njih da učine svoju proizvodnju profitabilnom. Očigledno nisu. Zato i protestuju svake godine, jer bi to trebalo neko drugi da učini ako se oni pitaju. Da li su zbog suša i visoke cene mleka pre nekoliko godina pohrlili da nakupuju što više krava i zaduživali se, pa kada se tržište stabilizovalo, shvatili da ih imaju previše. Očigledno jesu. A sada krivicu za klanje viška stočnog fonda prebacuju na mlekare. S druge strane, da li mlekare svoj moćan položaj zloupotrebljavaju pri otkupu. Jedva čekamo konačnu odluku nadležnih organa o tom pitanju. Tako se dolazi do kompromisa i mleka na policama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari