Nestalo para u ćupu 1

Ko bi u martu ili aprilu očekivao da će u julu kriva obolelih od kovida 19 biti strmija nego u vreme vanrednog stanja, da će broj mrtvih svakodnevno biti daleko veći, a zdravstveni sistem prenapregnutiji nego ikada?

Verovatno mali broj ljudi, ali nažalost među njima nisu bili i državni službenici koji vode Vladu Srbije.

U martu je Vlada Srbije izašla sa programom pomoći privredi, u odnosu na veličinu ekonomije među najvećim u Evropi. Na razne načine privredi i stanovništvu je plasirano 5,1 milijarda evra ili čak 11 odsto BDP-a.

Ovo je bilo primećeno u svetu i uglavnom pozdravljeno kao odlučan potez kojim će se premostiti epidemijom izazvana kriza do leta kada će ceo svet krenuti u oporavak.

Na stranu što nije država baš toliko novca izdvojila, pošto je jedan dobar deo garancija za kredite koji će ili možda neće biti trošak tek za tri godine, zatim odlaganje poreza i doprinosa je ipak samo to, odlaganje za šest meseci.

A i da nije bilo toga, kao i uplaćenog minimalca (najbolje mere iz arsenala države po oceni privrednika) sasvim sigurno bi broj otpuštenih radnika i zatvorenih firmi bio daleko veći, pa bi i uplata poreza bila manja.

Elem, sve je bilo u redu, osim što se ispostavilo da kriza ne traje tri meseca, nego se zdravstvena, pa samim tim i ekonomska kriza tek zahuktavaju na leto, a Bog nek nam bude u pomoći na jesen.

A tada para u ćupu više nema, kako je to slikovito opisao predsednik Srbije pre neki dan.

„Država ne može da obezbedi još para. Ako bude obezbeđivala još više, država će da ugrozi stabilnost i stopu javnog duga, a ja sam obećao narodu da nećemo preći stopu javnog duga 60 odsto u odnosu na BDP, što je Mastriht nivo“ rekao je Vučić dodajući „mislite da imamo ćup pa dođete pa uzmete? Nađite takve predsednike, imate takve stručnjake koji su opljačkali zemlju i uvek kažu da država da još para“.

E pa, možda bi i bilo da nije skoro 650 miliona evra dato u obliku 100 evra, ili da su možda mere gađale najpogođenije industrije, a ne sve redom, i hotele u koje niko nije ušao četiri meseca i farmaceutske kompanije koje su radile kao nikada do sada.

Ćup je ispražnjen na brzaka, da li samo zbog procene da će kriza biti kratkog daha ili da bi se bilo široke ruke pred izbore tek od jeseni videćemo da li ćemo stvarno biti šampioni ove krize kako vole naši državni službenici da kažu ili smo posle prve runde proglasili pobedu dok se u drugoj zlokobni neprijatelj vraća još jači.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari