Mediji u svetu, ali i u Srbiji, dočekali su još jedan Svetski dan slobode medija u ne baš najboljoj situaciji, iako bi bilo logično da se mnoge stvari vremenom razvijaju i napreduju.

Štaviše, ocenjuje se da je novinarstvo u Srbiji u najvećoj profesionalnoj i ekonomskoj krizi u poslednjih 12 godina, a da su pritisci na uređivačke politike sve izraženiji.

Teško je danas pričati o slobodi medija u Srbiji kada kompanije, ali i političke partije i država, koriste veoma tešku ekonomsku situaciju kako bi „diktirali“ šta će se, kako i koliko pisati. Urednici i novinari su u takvoj poziciji da su gotovo nemoćni da se odupru, jer opstanak njihovih radnih mesta visi o koncu. Novinarstvo je, naime, sve više zavisno od različitih vrsta „pomoći“, sa različitih strana. Po principu „ja ti platim, ti o meni ne pišeš ništa loše“. Ne treba zaboraviti i da su plate visokoobrazovanih novinara niže od prosečnih plata u Srbiji, a honorari za koje danas u velikim medijskim kućama rade mladi novinari iznose basnoslovnih 15.000 dinara.

Čini se da je ovakav vid pritiska bio posebno izražen tokom predizborne kampanje, ali izveštaj o medijima Saveta za borbu protiv korupcije pokazuje da aktuelna vlast u Srbiji putem „finansijskih injekcija“ već duže vreme skoro apsolutno kontroliše sadržaj većine glasila. I zbog toga, cenzuri nema puno mesta, jer je naše novinarstvo postalo podložnije autocenzurama – iz straha. Samim tim, medijski sadržaji mahom predstavljaju prenošenje nečijih stavova, iznošenje javnih podataka, prerađivanje saopštenja… Kritički tekstovi i istraživačko novinarstvo samo su pojmovi koji se uče na fakultetima – u praksi retko postoje.

Vlast se, pored toga, verbalno samo, zalaže za povoljniji položaj medijskih poslenika i unapređenje novinarstva, ali donošenje propisa u ovoj oblasti nikada nije olako prošlo. Uvek je bilo natezanja, prepiranja, prepravljanja… Povrh svega, ubistva troje novinara država, uprkos obećanjima, ne razrešava već godinama. I kakvu to poruku daje novinarima o njihovoj zaštiti?

Poslednjih mesec i po dana političari u kampanji obećavali su i najavljivali sve i svašta, ali se na medije, bez kojih ne mogu, nisu mnogo osvrtali. Možemo da se nadamo da će neka nova ili nova stara vlast učiniti nešto, ali prilike su takve da nema mnogo vremena za čekanje. Borba za slobodu medija je samo na nama – novinarima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari