U finalnim danima „pakla“ uoči parafiranja Briselskog sporazuma, kao i posle postizanja dogovora Beograda i Prištine, sve do nedavno, iz Srpske pravoslavne crkve čuli su se, uglavnom, glasovi protivljenja sporazumu koji su vrhunac doživeli na mitingu 10. maja kada je mitropolit Amfilohije služio moleban za „upokojenje“ Vlade i parlamenta.

Takvi glasovi preovlađuju i sada, a Crkva ne želi da ćuti o Kosovu i Metohiji koje je – kako je Matija Bećković prokomentarisao za Danas – „Crkvino“. Međutim, patrijarh Irinej je minulog vikenda na istu temu progovorio na nešto drugačiji način, makar se radilo samo o njegovom mišljenju.

„Ovaj problem je kao vrh brega, znamo kolike napore čini premijer Ivica Dačić kada je u pitanju Kosovo i Metohija, međutim, mora se naći najbolje rešenje, iako to neće biti onako kako bi trebalo, već kako mora“, pomiriteljski je govorio prvi među srpskim arhijerejima. Uz to, patrijarhova, istina generalna, ocena da „problem Kosova treba rešiti na najprihvatljiviji način po srpski narod i krajeve“ izgleda usklađeno sa proklamovanim viđenjem „državnog vrha“.

Ovakav pristup znatno odudara od poređenja premijera sa Milanom Nedićem i zahteva pojedinih vladika da mu se oduzmu sva crkvena odlikovanja i istovremeno unosi izvesnu dozu harmonizacije – što u sekularnoj državi nije neophodno – u odnose između vlade i dominantne verske zajednice.

S druge strane, činjenica je da je patrijarh govorio u svoje ime, ali i da je proteklih dana, takođe, nastojao da stiša strasti i među arhijerejima o kojima se u javnosti govorilo čak kao o „raskolu“. Najpre je patrijarh za Danas negirao da kažnjava – zbog govora na pomenutom mitingu – umirovljenog vladiku Atanasija time što ga nije pozvao na sutrašnji Sabor SPC. Potom je ponovo rekao da su stavovi vladika Amfilohija i Atanasija na mitingu bili njihovi lični. Patrijarh se ogradio, ali nije osudio navedene stavove.

Kako će se SPC na Saboru odrediti prema postupcima „državnog vrha“ povodom KiM ne zna se, ali poznato je u kakvom su duhu bila aprilska istupanja Crkve: u apelu od 6. aprila SPC je državni vrh podsetila na predizborno obećanje da „ni pod kakvim uslovima nećete ni predati, ni izdati, ni prodati Kosovo i Metohiju“, a u saopštenju Sinoda od 22. aprila rečeno je da je Briselski sporazum „čista predaja nego li makar kakva-takva prodaja naše sopstvene vekovne i, u duhovnom i istorijskom smislu, najvažnije teritorije“. Kako god, zaključci Sabora jedino su merodavni, te će se već koliko ove nedelje videti hoće li patrijarh Irinej uspeti da svoj pomiriteljski pristup donekle učini zajedničkim.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari