Poraz sa više nula 1

Onomad je bilo „Nebo se otvorilo“, a sada „Zemljo, otvori se“.

Pozovi Zvezdu na 018… Položili sa šesticom – samo su neki od najoriginalnijih komentara na društvenim mrežama ljudi koji se predstavljaju kao zvezdaši, a više su nego razočarani izdanjima svog kluba u Ligi šampiona.

Grudva za lavinu bio je poslednji poraz od Bajerna na svom terenu, na oko mnogo ubedljiviji od rezultatski katastrofalnih 0:6. Fudbalski plebs je, dakle, razočaran, ponižen i uvređen, što se donekle i može razumeti.

Ali i iznenađen, što upućuje na ozbiljno pomračenje zdravog razuma.

Suludo bi bilo trošiti reči na poređenje fudbalskog ali i svakojakog drugog kvaliteta ekipe i kluba Bajerna sa ekipom i klubom Crvena zvezda. Kao što je bilo suludo očekivati neko rezultatsko čudo i bombardovati masu danima prigodnim spinovima koji bi takva očekivanja mogli da učine „ostvarivim“.

Ali onaj pomenuti zdrav razum nalaže da za grubo prizemljenje nisu samo zaslužni vanzemaljci iz Minhena, već da veliki udeo imaju i „zemljaci“ iz LJutice Bogdana.

Zvezda je za tri poslednje godine prihodovala velike novce od plasmana u grupne faze evro-takmičenja, a bilo je, prema rečima čelnika kluba jer čvršćih izvora za to u Srbiji nema, i vrlo unosnih transfera igrača.

Zimus i letos, i direktor Zvezdan Terzić i sportski direktor Mitar Mrkela udarali su u talambase kako su pripremili ekipu za elitu i kako će ove godine biti konkurentniji u Ligi šampiona.

I šakom, i kapom su dovođeni igrači, mahom stranci, više nego sumnjivog kvaliteta, i nazidane cene. „Sumnjivog“ iz potpuno bizarnog razloga, neki od njih nisu igrali u prethodnim klubovima te niko iz Zvezde nije mogao ni da ih gleda i tako se uveri u njihov „kvalitet“.

Reče ove jeseni Terzić javno, u svoju odbranu naravno, da tim koji vredi 30 miliona evra ne može da odigra „onakvu“ utakmicu protiv Partizana. I možemo se složiti sa ovom konstatacijom samo uz potpitanja: šta to vredi tolike novce, ko ih je toliko ulupao u „kvarljivu robu“ i da li za to može odgovarati.

Što se odgovornosti tiče, to se u Srbiji još nikad nije desilo, za transfer mahinacije samo onomad Ceca Ražnatović „odleža“ nanogicu, svi drugi procesi i postupci istrunuše u fioci. Inače, čelnici klubova bi po statutima trebalo da odgovaraju skupštinama, istim onim ljudima koje su pre toga izabrali da ih izaberu.

Cifre su samo u Srbiji poslovna tajna, svugde u civilizovanom svetu to ne mogu biti jer su elementi za obradu poreza. Klubovi, pa i Crvena zvezda nisu u privatnom, već u nekoj prevaziđenoj vrsti „javnog“ vlasništva“, te njihovo poslovanje jeste stvar od javnog značaja.

A po svemu sudeći poraz od 6:0, manje je štetan od ovih poraza sa mnogo više nula.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari