Poskupelo zdravlje 1

Ukoliko danas ponudite dvadeset i tri evra saobraćajnom policajcu, počinićete krivično delo. Ista kvalifikacija biće po sredi ako pomenuti iznos ponudite sudiji, tužiocu, cariniku…

Međutim, ako stavite dvadeset i tri evra u kovertu i date ih lekaru koji vas je operisao, vi ćete na zakonit način „izraziti zahvalnost“.

Ovakva abolicija „poklona male vrednosti“ izvršena je zahvaljujući novom Zakonu o zdravstvenoj zaštiti koji pod korupcijom ne smatra iznos „čija pojedinačna vrednost ne prelazi pet odsto, a ukupna vrednost ne prelazi iznos jedne prosečne mesečne plate bez poreza i doprinosa u Republici Srbiji“.

I iako ovaj inovativan član zakona izričito navodi da je i dalje nedozvoljeno tražiti poklon, rupe u zakonu i pozivaju na oprez. Recimo, nigde u članu se ne spominje koji je to vremenski period tokom kojeg iznos poklona ne sme da pređe nivo prosečne plate (trenutno 462 evra). Mesečno? Godišnje?

Nije odgovoreno ni šta će da se desi sa poklonima koje zdravstveni radnik dobije pošto je prešao limit, a ni to ko je zadužen da zaviruje u koverte i kese i vodi evidenciju.

Dok ćemo za odgovore na ova pitanja morati da sačekamo praksu, nije teško zamisliti kakve posledice će ovaj član zakona ostaviti na pacijente. „Pokloni“ su se lekarima davali oduvek, ali njihova „dekriminalizacija“ će kovertu učiniti obavezom. Vrlo brzo će se „izražavanje zahvalnosti“ pretvoriti u cenu, a onda se postavlja pitanje – šta će biti sa onima koji nemaju da plate?

S druge strane, oni koji imaju da plate će se sasvim osnovano zapitati zbog čega uopšte da idu u Dom zdravlja, kada već za sličan novac mogu da zakažu pregled kod privatnog lekara.

Na kraju, ostaje nam da se zapitamo, zbog čega se Ministarstvo zdravlja odlučilo na ovakvo rešenje. NJihovo obrazloženje (dato drugim medijima, ali ne i Danasu) da je to preporuka Agencije za borbu protiv korupcije budi skepsu. Kakva je to borba protiv korupcije tako što se njeni određeni vidovi aboliraju?

Mnogo logičnije zvuči objašnjenje da je ovaj potez način države da barem malo „napuni džepove“ zdravstvenim radnicima koji se zabrinjavajućom dinamikom sele za Nemačku, Norvešku, Dansku… I umesto da država pametnijom budžetskom politikom (recimo da uradi nešto sa ogromnim državnim gubitašima) odvoji novac za zdravstvo koji bi kadrove odvratio od kupovine karte u jednom pravcu, ona to, podstičući korupciju, traži od siromašnijeg dela društva.

Kažu da zdravlje nema cenu. E pa u Srbiji ima, i upravo je skočila.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari