Srbi se Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu obraćaju čak tri puta češće nego ostali stanovnici Evrope. Praksa suda pokazala je da u Srbiji na 10.000 stanovnika dolazi 2,14 žalbi, dok u svih 47 zemalja koje priznaju ovaj sud na svakih 10.000 stanovnika u proseku dolazi 0,75 odsto žalbi.


Pošto se zna sa kakvim se nasleđem suočilo reformisano srpsko pravosuđe, nije iznenađujuće što pravdu u Strazburu čeka više od 6.000 građana Srbije. Najviše zbog povrede prava na brzo i pravično suđenje. Odnosno, dobro je poznato da je prosek „brzog“ suđenja u Srbiji bio od 15 do 20 godina – za najjednostavnije sporove. Koliko se odluke države Srbije dobro kotiraju pred ovim međunarodnim sudom, najbolje pokazuje statistika – od 49 slučajeva koji su do sada rešeni u Evropskom sudu, država je izgubila čak 46. Zbog toga je bila u obavezi da tužiocima isplati 332.000 evra odštete. Ovaj pokazatelj dovoljno govori o tome koliko su Srbi zadovoljni radom svojih sudova.

Osim ovih neugodnosti sa građanima, koje domaći političari tretiraju kao trećerazredni problem, Srbija ima velikih problema i u izvršavanju presuda Evropskog suda. I u ovome smo u evropskih Top 10 – doduše na poslednjem mestu država koje neadekvatnim sprovođenjem odluka suda u Strazburu krše Evropsku konvenciju o ljudskim pravima. Na čelu je Bugarska, a slede Grčka, Italija, Moldavija, Poljska, Rumunija, Rusija, Turska i Ukrajina. Reč je o zabrinjavajućim kašnjenjima u izvršavanju presuda Evropskog suda.

Odluke suda u Strazburu nisu obavezujuće, pa se država prema tome tako i odnosi. Ono što domaće političare daleko više boli jeste to što kada država ne sprovodi odluke suda, izlazi na „loš glas“, odnosno unapred joj se ne veruje šta god da tvrdi. A to nije dobro za evrointegracije u kojima smo do guše. Strazbur je za naše političare i državu (raspored je nameran) daleko, pa se prema njemu tako i odnose uz neizbežnu opasku – daleko mu lepa kuća.

Koliki je broj ljudi koji su izgubili sporove sa državom, a nisu dospeli do Strazbura zbog nedostatka para, jer strazburška pravda dosta košta, nije poznato. Međutim, jasno je da građani nemaju više nikakvog poverenja u državu Srbiju. Uostalom, zar skoro pet miliona predmeta u srpskim sudovima nije dovoljan dokaz. Ne kaže se za džabe, da tamo gde građani u državu ne veruju, to je početak kraha.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari