Prećutna diskriminacija 1

Da su ljudska prava u Srbiji „poslednja rupa na svirali“ bila i ostala svakom režimu potvrdio je (po ko zna koji put) američki Stejt department.

Izveštaj, u kome se ocenjuje da je 2016. obeležena, između ostalog, padom slobode govora i prava na udruživanje širom planete, zapravo nije „rekao“ ništa novo. Promene u svetu se itekako vide. Nacionalizam i lažni patriotizam bujaju na sve strane, različitost se sputava – u nekim državama seče u korenu, empatija prema izbeglicama bledi, cenzura medija je sve veća.

Kakva je situacija u Srbiji? Bez dileme, očajna. LGBT osobe dobijaju batine u po bela dana, sve je veći broj ubistava žena od strane partnera, odnosno članova porodice, Romi i dalje žive u nezamislivo teškim uslovima, vršnjačko nasilje nikad veće, a novinari, koji se usude da kritikuju vlast, svakodnevno dobijaju pretnje, žrtve ratova iz devedesetih i njihove porodice uskraćene su za pomoć i pravdu…

Na većinu ovih činjenica ukazuje i Stejt department, navodeći da se najozbiljnija kršenja ljudskih prava u Srbiji odnose na diskriminaciju i socijalno nasilje nad pripadnicima manjinskih grupa, prvenstveno Roma. Uznemiravanje novinara i autocenzura, takođe su naznačeni kao jedan od velikih problema. Konstatovan je i neefikasan sistem pravosuđa i dužina pritvora, koji su doveli do predugačkih suđenja, a to sve negativno utiče na pristup pravdi.

I to nije sve. U izveštaju se navodi da je korupcija zastupljena u zdravstvu, obrazovanju i višim granama vlast, uključujući i policiju. Aktivisti za zaštitu ljudskih prava i pojedinci koji su kritikovali vlast prijavili su da su bili izloženi maltretiranju, a društveno i porodično nasilje nad ženama, zloupotreba dece i diskriminacija osoba sa invaliditetom su takođe zastupljeni. Problem predstavlja i trgovina ljudima i uznemiravanje pripadnika LGBT populacije.

Da li postoji bar jedna oblast u izveštaju Stejt departmenta koja je ocenjena pozitivno? Ne postoji. To je sumorna slika stanja u Srbiji. To je fakat. Da li će vlast (bilo koja) ikada biti svesna činjenice da nikada neće imati zadovoljne građane ako im ne obezbedi bar osnovna prava i slobode? Kako sada stvari stoje, u bliskoj budućnosti sigurno neće.

Ono što je trenutno evidentno je da vlast sebi daje sva prava, a onima kojima su zaista potrebna uskraćuje, ako ne direktno, onda zatvaranjem očiju na diskriminaciju, batine, i nerad pravosuđa i nadležnih institucija. U Srbiji vladavine prava nema, pa zašto bismo očekivali da se poštuju ljudska prava?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari