Ni posle subotnjeg obraćanja predsednika Borisa Tadića članovima Glavnog odbora DS nije mnogo jasnije kada će građani ponovo na birališta. Da, predsednik je jasno rekao da izbora neće biti pre odluke Brisela o srpskoj kandidaturi, ali to smo već znali. Tačnije, niko to u ovoj zemlji i ne osporava, pogotovo ne naprednjaci. Bio je predsednik nešto precizniji rekavši i da ih neće biti u februaru. Iz čega proizlazi da će se na glasanje u decembru, što je plan čije je detalje Danas već objavio, ili tek na proleće 2012, dakle posle četiri godine mandata vlade. Zašto Tadić nije bio konkretniji? Šta bi ga koštalo da je eksplicitno saopštio kada će naredni izbori, pa da tu temu stavimo ad akta i da svi skupa – političari, institucije, javnost – prionemo na ostvarivanje „istorijskog cilja“, dobijanje statusa kandidata za članstvo i datuma početka pregovora o pristupanju EU?


Ukoliko na jesen postane nedvosmisleno da će kandidatura Srbije biti uspešna, izbori će biti raspisani krajem oktobra, početkom novembra, a održani u decembru. Nakon što je naš list objavio da je i datum već poznat, 18. 12, sumnjamo da će „donosioci odluka“ pri njemu i ostati. Ali, nedelju dana pre ili kasnije, biće tako. Ako se ispostavi da ćemo morati da čekamo još izvesno vreme, bar pola godine, na pozitivnu odluku o statusu kandidata, izbori će biti u martu ili aprilu. Situacija je potpuno jasna, samo što Tadić to ne želi, bar ne tim rečima, javno da kaže.

Da ukratko obrazložimo. Nijedan zvaničnik DS više ne govori o izborima „kada vladi istekne pun mandat“ ili „ne pre marta 2012“, kao što su doskora činili. Najviše što nam je potpredsednica DS Jelena Trivan mogla reći jeste da „ne želi da licitira datumima jer je to neozbiljno“. Na nedvosmisleno pitanje da li će izbori biti raspisani nakon mišljenja EK u oktobru, ili posle konačne odluke Saveta EU u decembru, odgovorila je da se čeka da stav o kandidaturi bude „na svaki način nepovratan“. U redu, DS ne bi da rizikuje. Da se EK izjasni pozitivno, pa da nas onda „neki tamo Holanđani“ blokiraju zbog Mladića. Ali, holandski stav biće poznat najkasnije u novembru. Ne zaboravimo ni pokretanje novog Fijatovog modela u Kragujevcu krajem istog meseca.

S druge strane, drago nam je što Tadić nije stopostotno uveren u uspeh kandidature. Jer, ta stvar, jednostavno, nije gotova. Daleko od toga. Samim tim, ako na jesen ispadne da od „istorijskog cilja“ za sada nema ništa, vlast svakako neće odmah na izbore. Bio bi to samoubilački potez. U tom slučaju čekaće se da prođe nekoliko meseci, da se „zaleče rane“, pa da se birališta otvore, recimo, u aprilu. Eto, to je ideja srpskih vlasti.

Zarad stabilizacije prilika u zemlji i upravo rada na ispunjavanju uslova za status kandidata je da vlasti što pre, bez obzira na Nikolićev miting 16. aprila, kažu datum izbora, ili opcije za njihovo raspisivanje. Pa da se više ne pitamo za koje se to izbore Dinkić i Dačić spremaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari