Odluka Haškog tribunala da oslobodi hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača za progon Srba iz Hrvatske tokom akcije Oluja, izazvala je ogorčenje u Srbiji i dodatno pojačala tenzije sa Hrvatskom. Naravno, odmah su se javili glasovi da bi trebalo prekinuti sve odnose sa Hrvatskom, povući se iz pregovora sa EU, prekinuti saradnju sa Haškim tribunalom… Domaći političari su bili prilično inventivni u izlivima ljutnje. Izvesno je da će ova odluka Tribunala vratiti diplomatske i ekonomske odnose Srbije i Hrvatske nekoliko decenija unazad.

Odluka Tribunala jeste sporna, jer kako je prvostepeno veće moglo toliko da promaši i da nađe da su odgovorni i da ih osudi na višedecenijske kazne, a da drugostepeno sve to anulira? Da li su činjeni zločini u Oluji? Naravno, to ni sud ne negira, ali tvrdi da su odgovorni neka N. N. lica. Ispada da je hrvatski Vrhovni savet odbrane i hrvatski Generalštab bio dobrovoljno društvo skupljeno s koca i konopca i da oni u operaciji Oluja i nisu učestvovali, nego su celu operaciju smislili i realizovali neki drugi ljudi. Zato i nema udruženog zločinačkog poduhvata.

Zanimljiva tumačenja su iznela dvojica sudija petočlanog veća koji su bili protiv. Sudija i predsednik Tribunala Fausto Pokar čak je u izdvojenom mišljenju napisao da sudije koje su glasale za oslobađanje nisu ni pročitale prvostepenu presudu. Ono što je najvažnije jeste da su izvukli zaključke. I to očito pogrešne.

Najstrašnije je što za ratne zločine u Oluji neće niko odgovarati, ni pred hrvatskim, ali ni pred međunarodnim sudom, kao da se ništa nije ni desilo avgusta 1995.

Ovo je zapravo idealna prilika da se Srbija presabere i odredi prioritete u budućoj saradnji, ne samo sa Hrvatskom nego i generalno sa državama regiona. Loša reputacija Srbiju će pratiti i narednih decenija, a za to je sama odgovorna, prvenstveno dugogodišnjim negiranjem da je na bilo koji način učestvovala u ratovima devedesetih. Takođe, vreme je i da se najzad shvati ne samo gde je Srbiji mesto u međunarodnim odnosima nego i kakvu reputaciju ima. Ova presuda Tribunala još jedan je pokazatelj kako međunarodna zajednica i Amerika tretiraju poražene u ratovima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari