Zlatni glas za zlatno doba 1

Retko gde se tako vidi provalija između naroda i vlastodržačke elite kao što će se ukazati na kosovskim izborima u nedelju. Zvanični Beograd iz sveg glasa poziva srpski narod na Kosovu da se poistoveti sa Srpskom listom.

Jer, ako Srpska lista osvoji 10 garantovanih srpskih mandata u parlamentu Kosova, Srbi imaju „zlatni glas“. Odlučivaće, dakle, o tome koja će grupacija dobiti većinu i vladati, kao što je Srpska lista glasala za vladu Ramuša Haradinaja 2017. godine.

Kosovski Srbi stavljeni su pred izbor – da li da podrže vlastodršce u nadi da će makar išta dobiti zauzvrat, neku pomoć, izvesnost, neku stabilnost – ili da se okrenu protiv. Da li da poverenje ukažu nekome sa kim više mogu da se poistovete, koga ne doživljavaju kao privilegovanog već kao sebi ravnog?

Pred kim neće stalno strepeti da li će ih zloupotrebiti zarad svojih biznis dogovora i na kraju „izdati“, već za koga veruju da će deliti manje više istu sudbinu, kakva god ona da bude. Uostalom, kao što je naš list objavio u jučerašnjem broju, glavna reč koju u kampanji koriste srpski kandidati je „izdaja“, a albanski „takse“.

U Beogradu je svaki izbor mnogo lakši. Na Kosovu je to biranje između dve vatre, jedne od koje se narod ne može ogrejati i druge, za koju nije siguran da će ga spržiti.

Kako se odupreti kampanji da se glas za Srpsku listu tretira kao patriotski glas za srpsku državu? Kako iskoristiti biračko pravo uprkos pritiscima koje sprovodi Srpska lista, ogranak Srpske napredne stranke. Kako izbeći ucene radnim mestom, obaveze skupljanja kapilarnih glasova i prihvatiti dovoženja autobusima raseljenih glasača iz Kraljeva? Onih koji će zaokružiti koga im je rečeno i otići. Kako, kad se tome ne odupiru ni glasači u centralnoj Srbiji u manje teškim okolnostima.

Možda je jedini način gledati Albance kao sugrađane i komšije, uprkos svem zlu koje se dogodilo. I nadati se da će i albanski narod, izvesno u istom ili sličnom ekonomskom položaju, dati glas onima u koje ima više poverenja. A uprkos tome šta prišu vladini mediji u Beogradu, to nisu bivši ratni komandanti OVK umešani u korupciju, njihov rejting nije pobednički.

U svim vremenima, kada se na Balkanu živelo koliko toliko mirno i dobro, narodi su više verovali jedni drugima, a manje vlastodršcima. I svojim i tuđim.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari