Ideja podele Kosova dođe nešto kao zombi. Po svim parametrima mrtva, duboko pod zemljom, s glogovim kocem u grudima, njeni gospodari bude je po potrebi, uglavnom usred noći, kada ponestane drugog oružja, kada se nađu pritešnjeni uza zid. Zakopana na groblju propalih ideja, baš kao zombi, nikad se ne zna kada će vaskrsnuti.


Pre tri decenije, posle Titove smrti i usred pobune Albanaca sa zahtevom za republiku Kosovo, po beogradskim stanovima u krugu dvojke, tihim glasom su „mudraci nacije“, takozvani disidenti „s desnog krila“, počeli da šuškaju o podeli, to jest razgraničenju između Srba i Albanaca kao jedinom trajnom rešenju konflikta istorijskih korena. Dobrica Ćosić i njemu bliski književnici, istoričari i umetnici, koju godinu kasnije svi proglašeni perjanicama antikomunističkog, nacionalno svesnog akademskog establišmenta, formulisali su alternativu prvom željenom scenariju, hegemoniji države Srbije i srpske zajednice nad Kosovom i tamošnjim Albancima. Ako to ne uspe, razmišljali su, onda treba ići na jasno razgraničenje, gde bi albanski deo, što da ne, potpao pod suverenitet Tirane, a srpski pod Beograd. Pa bi i manastire, kamen po kamen, selili. Podseća li nas to na plan Miloševića i Tuđmana o cepanju BiH? Ali, ono što je tadašnji srpski vožd smatrao pravim rešenjem za Bosnu, nije i za Kosovo. Nije poslušao akademike i, uvereni su oni do danas, napravio istorijsku grešku.

Ali, ono što su zakopali Milošević, Zapad i Albanci, nikada nije do kraja umrlo. Svih ovih godina našao bi se pokoji ideološki šaman da prizove ratobornog zombija. Na primer, savetnik Nebojše Čovića, dok je bio zadužen za KiM, bio je Branislav Krstić, kartograf podele Kosova. Zoran Đinđić ozbiljno je razmatrao tu ideju. Potom, kada je Koštunica preuzeo Vladu Srbije, ministar za KiM je postao Slobodan Samardžić, jedan od zagovornika razgraničenja još iz osamdesetih. Upravo je podela bila opcija „B“ na koju su predstavnici Srbije računali na pregovorima 2006-2007. u Beču. Potom, malo-malo, zombi opet zaigra. Uglavnom iz „obaveštenih“ izvora, kako i priliči podzemnoj politici. Čak je i predsednik Tadić u više navrata davao izjave koje su se u tom pravcu mogle tumačiti, a srpski pregovarač Borislav Stefanović ovih dana ponavlja da bi podela mogla biti tema dijaloga s Prištinom.

I tako dođosmo do Ivice Dačića. Nema potrebe ovde citirati njegove najnovije poruke, mediji su ih puni. Ostaje nam samo da se zapitamo – a, što bi iko, osim vlasti u Beogradu, tako nešto želeo? Ući će Kosovo u EU, neka Srbija samo proba da ga blokira, proći ćemo mnogo gore nego leta 2010. u GS UN. Amerikancima na pamet ne pada da se iznova bave Balkanom. Bojimo se, zombi će ovoga puta da šeta samo našim dvorištem, da plaši malu decu i troši nam vreme i snagu kao da pametnijeg posla nemamo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari