Aleksandar Olenik: Sreten Lukić, još jedan ratni zločinac na našim ulicama 1Foto: Medija Centar

Advokat Aleksandar Olenik ističe za portal Danasa da je haški osuđenik Sreten Lukić, koji je pušten na slobodu, još jedan ratni zločinac koji će slobodno živeti u Srbiji.

Mediji su juče preneli informaciju Večernjih novosti da je nakon odlužene više od dve trećine kazne zbog ratnih zločina nad kosovskim Albancima, policijski general Sreten Lukić pušten iz haškog pritvora i da se već nalazi u Beogradu.

– Pored 2.500 optuženih za ratne zločine koji slobodno žive u Srbiji pod zaštitom Aleksandra Vučića, Maje Popović, ministarke pravde i Snežane Stanojković, tužiteljke za ratne zločine, sada imamo još jednog ratnog zločinca na našim ulicama – ukazuje Olenik.

Kako navodi, ako je suditi po ostalim ratnim zločincima koji slobodno žive pored nas, kao što su Vojislav Šešelj, Nikola Šainović, Veselin Šljivančanin i drugi, opravdano je očekivati da će Lukića oni koji su ga poslali na Kosovo, sada nagraditi sa otvorenim medijskim prostorom, štampanjem knjiga, držanjem tribina, partijskoj funkciji i svime što, inače, prati zaslužne građane u Srbiji 21. veka.

– Ne sme se zaboraviti da su te 1999. godine, ali i sada isti ljudi na vlasti kod nas, sa izuzetkom Miloševića, ali zato Vučić, Daćić, Vulin i Šešelj nastavljaju sa sprovođenjem zločinačke politike velike Srbije koju sada zovu srpskim svetom – dodaje Olenik.

Prema njegovom mišljenju, postoji još gori scenario, koji smo videli u BiH, a to je da se osuđeni ratni zločinci nakon povratka iz Haga kandiduju na izborima i da građani glasaju za njih.

– Od svih do sada vraćenih iz Haga, sigurno je da će se osuđeni ratni zločinac Šešelj ponovo kandidovati na sledećim izborima, ali se ne bi trebalo iznenaditi ako to učine i Šainović i Lukić. Prosto govoreći, kod nas se sa negiranja genocida i ratnih zločina prešlo na otovoreno slavljenje ratnih zločina, genocida i ratnih zločinaca, zato je i moguće da imao osuđenje ratne zločince kao kandidate na izborima – ukazuje Olenik.

Naš sagovornik smatra da je sprovođenje lustracije – koja bi na određeno ili na neodređeno vreme zabranila osuđenim ratnim zločincima da obavljaju sve javne funkcije – jedini način da se zakonito, ustavno i bez diskriminacije zabrani osuđenim ratnim zločincima da se kandiduju na izborima.

– Posebno pitanje je zašto građani, istina u malom broju, glasaju za osuđene ratne zločince? Odgovora ima dosta, ali je najvažniji upravo medijsko-politički tretman koji kod nas imaju i optuženi i osuđeni ratni zločinci. Uvek treba imati u vidu da svaki nacionalizam, pa i Vučićev srpski svet, na kraju uvek završi ratom i zločinima. Ko će Vučiću i njegovom srpskom svetu bolje poslužiti za nove sukobe nego oni koji su se već dokazali i pokazali? I zato je bitno na izborima ponuditi građanima predstavnike evropske ideje i demokratije u Srbiji, jer ako ponovo sve prepustimo nacionalistima, oni će nam uzeti i više od toga – naglašava Olenik.

Podsetimo, Haški tribunal podigao je optužnicu protiv Lukića 2003. godine, a on se dobrovoljno predao tom sudu 2005. Inače je za vreme rata na Kosovu bio je načelnik Štaba MUP-a Srbije.

Prvostepenom presudom Tribunala, koji ga je teretio za prisilno premeštanje, deportacije, ubistva i progon albanskog stanovništva sa Kosova, osuđen je 2013. na 22 godine zatvora. Kazna smu je pravosnažnom presudom smanjena za dve godine.

Zajedno sa Lukićem, pravosnažno su bili osuđeni i bivši potpresednik vlade SRJ Nikola Šainović (18 godina), bivši komandant Treće armije VJ Nebojša Pavković (22 godine), komandant Prištinskog korpusa general Vladimir Lazarević (14 godina), i načelnik Generalštaba VJ Dragoljub Ojdanić (15 godina), dok je krivice oslobođen posle prvistepenog suđenja bivši predsednik Srbije Milan Milutinović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari