Apel sindikata međunarodnoj zajednici zbog otpuštanja u RTV-u 1Foto: Beta/Dragan Gojić

Sindikat kulture, umetnosti i medija Nezavisnost uputio je apel međunarodnoj zajednici povodom otpuštanja više od 200 saradnika JMU Radio-televizije Vojvodine, zbog kojeg je, kako navode, dovodeno u pitanje dalje funkcionisanje pokrajinskog javnog servisa.

Kako se navodi u pismu, to se posebno odnosi na redakcije na jezicima manjinskih nacionalnih zajednica, jer se time ugrožava i ustavom zagarantovano ostvarivanje manjinskih prava nacionalnih i etničkih zajednica u Vojvodini.

Više od 200 novinara RTV-a ostalo je bez posla od 1. septembra ove godine, a prema navodima rukovodstva te medijske kuće do otpuštanja je došlo zbog toga što je poslednjim rebalansom budžeta Srbije.

Njime je pokrajinskom javnom servisu uskraćen 201 milion dinara, te RTV nije više u mogućnosti da im isplaćuje zarade, kaže rukovodstvo tog javnog servisa.

U pitanju su medijski radnici koji su u RTV-u angažovani posredstvom agencije za zapošljavanje, iako su mnogi od njih dugogodišnji radnici ove medijske kuće.

Na probleme koji proističu iz takvog načina angažmana Sindikat Nezavisnost je u više navrata ukazivao poslovodstvu RTV-a i javnosti.

„Smatramo da je takav vid angažovanja medijskih radnika na javnom servisu posebno problematičan, jer narušava njihov integritet i čini ih podložnim političkim i drugim manipulacijama, što je nespojivo sa novinarskom profesijom, a posebno sa ulogom javnog servisa“, navode u sindikatu.

Podsećaju da se i nekoliko redakcija manjinskih nacionalnih zajednica zbog aktuelnih otpuštanja obraćalo novinarskim udruženjima, upozoravajući da takav potez „ozbiljno narušava dalje funkcionisanje tih redakcija“.

„Na sve te apele nije bilo nikakve reakcije ni odgovornih u RTV-u, niti izvršne vlasti na republičkom nivou koja je inicirala budžetske izmene kojima su uskraćena ranije opredeljena sredstva za pokrajinski javni servis“, navode u sindikatu.

Upozoravaju da je način finansiranja javnih servisa još jedan „paradoks“ na koji se ukazuju već godinama, jer se visina televizijske pretplate ne odredjuje shodno zakonu, već shodno volji političkih moćnika.

„Napominjemo da je početkom jula ove godine u pokrajinskom javnom servisu posao već izgubilo 17 radnika angažovanih preko agencije, deset radnika sa ugovorom na odredjeno vreme, 28 honoraraca i jedan pripravnik. Ta otpuštanja, zajedno sa aktuelnim od 1. septembra, obuhvataju čak 20 odsto ukupno zaposlenih u RTV-u“, zaključuju iz Sindikata Nezavisnost.

Zbog aktuelnih otpuštanja Sindikat Nezavisnost organizovao je dva protestna okupljanja, na kojima je iznet zahtev da se svi radnici tog medija angažovani preko agencije za zapošljavanje prime u radni odnos, kao i da se prekine sa praksom saradnje sa posredničkim agencijama koje naplaćuju visoke provizije.

Zataženo je i da rukovodstvo RTV-a obezbedi uštede na drugim budžetskim pozicijama kako bi se prebrodila trenutna finansijska kriza i da se hitno inicira sednica upravnih odbora javnih servisa na kojoj bi se utvrdila realna cena tv pretplate.

Ukoliko nije u stanju da reši aktuelne porbleme i obezbedi zakonito funkcionisanje pokrajinskog javnog servisa, iz Sindikata Nezavisnost su rukovodstvo RTV-a pozvali da podnesu ostavke.

„Sindikat kulture, umetnosti i medija Nezavisnost poziva Vas da podržite napore sindikata i profesionalne medijske zajednice usmerene na omogućavanje zakonitog funkcionisanja javnih servisa u Srbiji, koje je od ključnog značaja za ostvarivanje kvalitenog javnog informisanja, ostvarivanje medijskih sloboda, jer je to presudno za izgradnju kritičke javnosti i demokratizaciju društva u Srbiji“, navodi se u apelu.

Pismo je upućeno i Evropskoj komisiji, Misiji OEBS-a, Savetu Evrope, Medjunarodnoj organizaciji rada, Medjunarodnij federaciji novinara, organizaciji Reporteri bez granica i drugim medjunarodnim novinarskim i medijskim organizacijama.

Deo redakcije Hlas ludu izrazio solidarnost sa kolegama u RTV-u

Deo uredništva nedeljnika Hlas ludu poslao je danas slovačkim medijima saopštenje za javnost u kojem izražava solidarnost i podršku svojim kolegama na RTV Vojvodina, od kojih je deo ostao bez posla u talasu otpuštanja u pokrajinskom javnom medijskom servisu.

Deo redakcije slovačkog nedeljnika izrazio je zabrinutost da će smanjenje broja zaposlenih u slovačkim radio i televizijskim redakcijama otežati funkcionisanje ove dve redakcije, što se može negativno odraziti i na kvalitet i na kvantitet.

„To bi moglo direktno ugroziti stečeno pravo na objektivno informisanje na maternjem jeziku. Istovremeno, razmišljamo i o tome da slična sudbina može zadesiti i Hlas ludu u budućnosti“, navodi se u otvorenom pismu.

Izrazili su žaljenje što u nedeljniku Hlas ludu „ne mogu čitaoce da informišu o događajima u RTV-u, protestima i zahtevima zaposlenih, niti da izraze svoje mišljenje jer vršilac dužnosti glavnog i odgovornog urednika Hlas ludu smatra da time nisu oni pogodjeni, te da o tome ne treba pisati“.

„Zato na ovaj način izražavamo solidarnost sa kolegama u RTV-u, posebno u slovačkim redakcijama na radiju i televiziji, ali i sa svim ostalim ugroženim redakcijama. Istovremeno, podstičemo ih da istraju u zahtevima za očuvanjem radnih mesta i kvalitetom i kvantitetom programa“, piše u otvorenom pismu.

Pismo je potpisalo deset članova redakcije Hlas ludu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari