Banja Koviljača: U klupama i đaci migranti 1Foto: FreeImages/Michel Collot (Ilustracija)

U Tehničkoj školi i SŠ “Sveti Sava” od septembra nastavu pohađa šest učenika migranata iz Centra za azil u Banji Koviljači.

Obe škole su uključene u projekat  “Madad 2” kao ustanove koje u svom obrazovnom sistemu imaju i migrante, a on traje od novembra ove do marta naredne godine, pišu Lozničke novosti.

Ove školske godine među učenicima Tehničke i SŠ “Sveti Sava” nalazi se i šestoro migranata iz Irana, tri devojčice i tri dečaka,  koji žele  ovde da se školuju. Prema rečima Gorana Gordanića, direktora Tehničke škole, ova obrazovna ustanova  uključila se u projekat u kome je partner Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja “Madad 2” kao škola koja u svom obrazovnom sistemu ima i migrante, a projekat traje od novembra ove do marta naredne godine.

– Imamo tri učenika iz Centra za azil u Banji Koviljači. Dvojica  su prvi razred na smeru automehaničari, a treći, koji je na inicijalnom testu pokazao zavidno znanje engleskog, fizike i matematike, želi da se školuje za elektrotehničara računara i on redovno dolazi na nastavu četvrtog razreda. Shodno njihovim interesovanjima napravili smo spisak predmeta koji pohađaju. Taj najstariji učenik, koji je došao prošlog meseca osim engleskog, koji dobro zna, i srpskog jezika želi da pohađa časove fizike, matematike, programiranja i elektronike jer namerava da ostane u Srbiji i studira elektrotehniku.  Počeli smo sa tih nekoliko predmeta i kako bude napredovao sa učenjem srpskog videćemo da proširimo njih broj. Ovi učenici iz Centra za azil dolaze organizovano, a u školi su od osam ujutru do 11.30, tako da imaju četiri časa dnevno. Podrška  koju smo dobili ovim projektom otvara prostor da primio još učenika migranata ukoliko bude bilo interesovanja. Inače, oni će nastaviti da pohađaju nastavu i po isteku projekta, do kraja školske godine – objašnjava Gordanić i dodaje da su učenici migranti  lepo prihvaćeni, a najredovniji, budući elektrotehničar računara ima mentore, dva učenika iz razreda koji dobro znaju engleski.

Gordanić kaže da je u okviru projekta škola dobila  šest hiljada evra, a novac je strogo namenski usmeren na povećanje i poboljšanje kapaciteta vaspitno obrazovnih ustanova.

– Može se utrošiti na opremanje kabineta i radionica potrebnim nastavnim sredstvima i opremom, a delom i na edukaciju nastavnika za rad sa decom migrantima. Od 6. do 9. decembra u našoj školi traje seminar za nastavnike koji realizuje Centar za interaktivnu pedagogiju iz Beograda u saradnji sa Ministarstvom prosvete i Komesarijatom za izbeglice. To je prvi korak ka edukaciji nastavnika za rad sa takvom decom – kaže direktor.

Migrante srednjoškolce imaju i u SŠ  “Sveti Sava”, koja je takođe ušla u ovaj projekat, gde su tri učenice iz Irana koje se školuju za frizerke.

– Njih tri su naši đaci od septembra, prvi su razred, redovno dolaze na nastavu, odlično su prihvaćene i lepo su se uklopile. One su naši prvi učenici migranti, oduševljenje su, a  imamo i fantastičnu saradnju sa Centrom za azil u Banji Koviljači. Osim novac iz ovog projekta dobili smo od EU još neka sredstva, a oni će nas posetiti sredinom meseca – kaže Jelena Mirković, direktor škole.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari