Bastać: Na gradilištima radnici bez zaštite 1Foto: Zorana Keser Petrović

U tonu popuštanja mera koje su na snazi kako bi sprečile širenje epidemije koronavirusa, gradski čelnici su u Beogradu, sa puno entuzijazma najavili otvaranje gradilišta i brz povratak velikim infrastrukturnim radovima.

Zapravo, prema rečima zamenika gradonačelnika Gorana Vesića, sa gradnjom se nije ni stajalo tokom vanrednog stanja, a na prve znake povratka u normalan život, on je, između ostalog, najavio i hitan nastavak takozvane rekonstrukcije „četiri bulevara“.

Juče su počeli radovi na delu ulice Džordža Vašingtona u dužini od 200 metara, od Drinčićeve do Francuske ulice, kao i uređenje urbanog džepa kod Palmotićeve, kao još jedna faza uređenja poteza od Vukovog spomenika do Kalemegdana, ukupne dužine oko tri kilometra, koji je, prema prvim najavama, trebalo da bude završen još početkom prošle godine.

Poslednja deonica do Kalemegdana, nešto duža od kilometar, ostavljena je za leto ove godine, prema poslednjim odlukama gradske vlasti iz septembra 2019, kada su radovi prekinuti zbog „gužvi koje se očekuju zbog Nove Godine“, a građanima ostavljene raskopane ulice i neprohodni trotoari.

Da je povratak ovakvim radovima u trenutnim okolnostima neodmerena i po svemu sudeći marketinška odluka gradskih čelnika, smatra predsednik opštine Stari grad Marko Bastać. On, međutim, ističe da je mnogo ozbiljniji problem to što se sa radovima nije ni prekidalo tokom pandemije, a radnici bili na gradilištima u vreme zabrane okupljanja. Bastać je zbog toga zatražio odgovornost gradonačelnika Zorana Radojičića i njegovog zamenika Vesića.

– U gomili predizbornih obećanja koja je tokom još jednog monologa na televiziji Pink, čiji vlasnik je kao lek protiv virusa preporučio podrigivanje, Vučić je najavio i otvaranje gradilišta za utorak. Izgleda da ga niko nije obavestio da gradilišta u Beogradu nisu ni zatvarana. Radnici su svakodnevno radili, nekada i bez zaštitne opreme, mašine se nisu dezinfikovale. Čak su se Vesić Goran i njegov privatni arhitekta Stojčić hvalili brojem radnika na pojedinim gradilištima. Na naše, više puta ponovljene zahteve da se definiše obavezujuće uputstvo za sva aktivna gradilišta, gradski čelnici, ministarska Mihajlović i predsednica Vlade Ana Brnabić nikada nisu ni odgovorili, kaže Bastać za Danas.

Zato je pitanje odgovornosti, kako kaže, „važnije od svog tog naprednog ludila, njihovih internih sukoba i laži“.

– Ko je odgovoran za to što su gradilišta na kojima je investitor Grad Beograd bila otvorena dok je trajala zabrana okupljanja za više od dve osobe na otvorenom? Ko je tražio od radnika da se izlažu riziku od zaraze i tako ugrozio njihovo zdravlje? Situacija je jasna, ili će Vesić, Stojčić i Radojičić da odgovaraju što su kršili odredbe vanrednog stanja ili su to dogovorili sa Vučićem, a on nas po običaju pravi budalama, smatra Bastać.

Rekonstrukciju četiri velike ulice, Kraljice Marije, 27. marta, Džordža Vašingtona i Cara Dušana, od samog početka prate odlaganja, probijanja rokova kao i česte i proizvoljne izmene planova.

Sam start radova je pomeren kako bi se sačekao početak leta i manje saobraćajne gužve, ali ni to nije bilo dovoljno da se popravke izvedu na vreme.

Preambiciozno postavljeni rokovi i česte „greške“ izvođača, poput probijanje vodovodnih cevi i plavljenja centralnih gradskih ulica, često su zaustavljali radove, pa je već u drugoj fazi kraj pomeren za čitavih osam meseci, a prema poslednjim najavama normalizacija saobraćaja i života stanara tog dela grada očekuje se tek na jesen.

Tramvajski saobraćaj još ne funkcioniše, zbog loše sinhronizovanih radova gužve i zastoji se prelivaju i u druge delove grada zbog zaobilaženja neprohodnih saobraćajnica, a stanari se bore sa nedostatkom parking mesta. Izazov za pešake je čak i prelaženje na drugu stranu ulice. Po svemu sudeći, takva slika sačekaće još jednu Novu godinu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari