Beljanski: Vlast uvek indukuje korupciju 1Foto: Medija centar

Srbija se i dalje smatra zemljom u kojoj je nivo korupcije visok, jer ima 38 od idealnih 100 poena, te beleži najslabiji rezultat od 2012. godine, pokazao je Globalni indeks percepcije korupcije (CPI) 2020. koji je juče predstavila organizacija Transparentnost Srbija.

Na konferenciji „Da li je Srbija napredovala ili nazadovala na rang listi CPI i šta treba da učini da se korupcija smanji“ rečeno je da Srbija s tim rezultatom drugu godinu za redom zauzima mesto u donjoj polovini svetske liste, jer je na mestu broj 94 od 180 zemalja i ima čak pet poena manje od globalne prosečne ocene (43).

Kako je ukazano, iako je borba protiv korupcije sve to vreme slovila kao jedan od državnih prioriteta, ocena Srbije je najlošija u poslednjih osam godina.

Gledano prema poziciji na listi, Srbija 94. mesto deli sa osam zemalja među kojima su Kazahstan, Brazil i Surinam.

U izveštaju se navodi da najveći izazovi Srbije uključuju ozbiljna pitanja vladavine prava, kontinuiranu demokratsku eroziju i napore da se ućutkaju kritički glasovi.

Srbija je odgovarajući na kovid 19 preduzela neke kontroverzne korake, uključujući suspenziju parlamenta, uvođenje stroge zabrane kretanja (policijskog časa) i podsticanje nasilja nad demonstrantima, piše u delu izveštaja o percepciji korupcije u Srbiji.

Navodi se i da je vlada ograničila pristup informacijama o nabavci medicinske opreme i „osvetila se zdravstvenim radnicima koji su kritikovali njen odgovor na krizu javnog zdravlja“.

Advokat Slobodan Beljanski, nekadašnji predsednik Saveta za borbu protiv korupcije i Republičkog odbora za rešavanje sukoba interesa, i član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije, ističe za Danas da ga ne iznenađuje to što se Srbija smatra zemljom u kojoj je nivo korupcije visok i što je najslabije ocenjena u poslednjih osam godina, te smatra da „smo, imajući u vidu naše prilike, dobro prošli“.

Upitan koji razlozi za ovako visoku stopu korupcije u Srbiji i da li je izostala politička volja kada se radi o borbi protiv korupcije, Beljanski odgovara da „korupciju uvek indukuje vlast, bilo sopstvenim zloupotrebama, bilo odsustvom ozbiljne spremnosti da korupciju suzbija“.

– Naša izvršna vlast je u tom pogledu jasan negativan primer. Na umu, pre svega, imam nedopušteno visok broj besmislenih ulaganja i od javnosti zaklonjenih podataka o investicijama i javnim nabavkama, uz zaprepašćujuće prisustvo samovolje, protežiranja i zakulisnih aranžmana. I to kako u pomenutim oblastima, tako i u oblasti zapošljavanja, uzurpiranih institucija i regulatornih tela. Ono što se protiv toga preduzima mahom je paradnog karaktera, poput novog i slabog Zakona o sprečavanju korupcije, koji je u rukama sve neprimetnije i neubedljivije Agencije. Pravo je čudo da zlo korupcije ne izaziva značajniji građanski otpor – naglašava Beljanski.

Prema rečima programskog direktora Transparentnosti Srbija Nemanje Nenadića ovaj rezultat Globalnog indeksa korupcije je u korelaciji s načinom na koji su bili primenjeni antikorupcijski zakoni i antikorupcijski mehanizmi prošle godine.

– Ne samo da imamo problem da se obezbedi politička volja za primenu pojedinih zakona već i u nekim slučajevima imamo situaciju gde je politička volja direktno iskorišćena da se ti zakoni ne primene – rekao je Nenadić.

Vasilić: Ne može se verovati aktuelnoj vlasti

Jelisaveta Vasilić, članica Saveta Vlade Srbije za borbu protiv korupcije, smatra da su građani koji su verovali aktuelnoj vlasti da će iskoreniti korupciju bili u zabludi. Ona je za agenciju Beta izjavila da je borba protiv korupcije bilo predizborno obećanje aktuelne vlasti. Kako je istakla, ne može se verovati aktuelnoj vlasti da će se boriti protiv korupcije jer je i pre osam godina kada je dolazila na vlast u izbornoj kampanji tvrdila da će joj tolerancija na korupciju biti nulta, a i sada isto priča.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari