Beograd i Narodno pozorište obeležavaju rođendan kralja Petra II Karađorđevića 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

List Vreme je pre tačno 80 godina pisao o svečanostima povodom velikog državnog praznika, rođendana Aleksandra II Karađorđevića. List Pravda istog datuma prenosi izveštaje berlinske štampe o govoru Adolfa Hitlera.

Beograd i Narodno pozorište obeležavaju rođendan kralja Petra II Karađorđevića 2
Foto: Screenshot/digitalna.nb.rs

Prestonica je, kako ističe list Vreme, u svečanom izdanju dočekala dan proslave sedamnaestog rođendana prestolonaslednika Petra II Karađorđevića, sa iluminiranim državnim i javnim zgradama. Centar grada je već oko 7 časova bio preplavljen ljudima, dok su Terazije krasile državne i srpske zastave. 

Narodno pozorište u Beogradu najsvečanije je obeležilo ovaj veliki državni praznik, održavanjem svečane akademije kojom je otpočela pozorišna sezona. Među prisutnima na svečanoj akademiji našli su se predsednik Kraljevske vlade g. Dragiša Cvetković sa ministrima dr Mihom Krekom, dr Lazarom Mirkovićem, dr Srđadom Budisavljevićem, dr Ivanom Torbarom. 

Od inostranih zvaničnika u poseti su bili g. Fon Herei, nemački opunomoćeni ministar na našem Dvoru, grčki poslanik Bibika Rozeti, sovjetski poslanik Plotnjikov, engleski otpravnik poslova Garan, mađarski savetnik Hofman i mnogi drugi. 

General g. Nikola Hristić, predstavnici Ministarstva vojske i mornarice takođe su prisustvovali ovom događaju, pored predsednika Beogradske opštine g. Jevrema Tomića i drugih uglednih prestoničkih ličnosti.  

Pozorište je do poslednjeg mesta bilo popunjeno. 

Celokupno izdanje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.

Dnevni list Pravda piše o izveštajima berlinske štampe koja je u celosti prenela govor Adolfa Hitlera, održanog u Sportpalasu. Glavna tema kojom se u govoru pozabavio bila je apel na nemački narod da što revnosnije učestvuje u osmoj po redu “Zimskoj pomoći”. 

Beograd i Narodno pozorište obeležavaju rođendan kralja Petra II Karađorđevića 3
Foto: Screenshot/digitalna.nb.rs

Listovi su jednoglasno preneli oduševljenje kojim je Hitler bio pozdravljen. “Dojče Algemajne Cajtung” navodi da je Hitlerov govor sa tribine Rajhstaga 15. jula te godine poslednja i zvanična opomena Engleskoj, dok je govor u Sportpalasu namenjen isključivo nemačkom narodu. 

“Berliner Berzencajtung” fokusirao se na visok rezultat nemačkih priloga za nemačku “Zimsku pomoć” Crvenom krstu.

Firerov govor bio je prožet željom za obračunom sa Engleskom, navodi “Berliner Morgeinpost”. 

Hitler je Čerčilove uspehe ironično prokomentarisao, navodeći da će Engleska doživeti slom. Po njegovim rečima moglo se doći do zaključka da svi napori Nemačke u ratu idu za novim socijalnim poretkom u čovečastvu, za razliku od Engleske. 

Više o tome možete pročitati na sajtu Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari