Beograd potopljen, za vlast grad funkcioniše 1Foto: BETAPHOTO/ MILAN TIMOTIC

Veliko nevreme koje je sinoć zahvatilo Beograd gotovo je blokiralo dvomilionski grad.

Ulice su bile potopljene, automobili su plivali po rekama vode koja satima nije oticala, gradski prevoz skoro da nije radio, a na pojedinim mestima voda je dopirala i do visine struka i grudi.

Silne rekonstrukcije centralnih gradskih ulica, i navodno nova kanalizaciona mreža i kišna kanalizacija, očito nije dovoljno dobro urađena, jer je voda i nakon nevremena satima ostala na ulicama, u podrumima zgrada i prizemnim kućama.

I dok su nezadovoljni građani iz različitih delova grada na društvenim mrežama delili svoja negativna iskustva sa vodenom stihijom, beogradska vlast, s druge strane, smatra da su komunalne službe pokazale da „grad dobro funkcioniše“.

– Sve komunalne službe rade na otklanjanju posledica nevremena koje je u sredu popodne zahvatilo Beograd, rekao je juče zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić, koji je izjavio i da je to „najveće nevreme koje je zahvatilo Beograd od 2014, te da su u toku sanacije posledica, popravka semafora i puteva koje je oštetila bujica“. Vesić je i dodao da je „nevreme prirodna nepogoda“, te da je „u ovakvim situacijama koje nisu uobičajene i nisu normalne“, Grad pokazao da dobro funkcioniše“.

Tako ne misle naši sugrađani sa Autokomande, koji su podelili fotografiju na Tviteru, nastalu neposredno posle nepogode, na kojoj stoje na ulici u vodi u visini grudi, dok oko njih plutaju klupe, stolovi i automobili.

Komentar koji je pratio fotografiju glasio je „Pozdrav iz Vesićevog Beograda!“.

Ništa bolje nisu prošli ni stanovnici „novog“, ne mnogo udaljenog naselja Stepa Stepanović, gde je voda dopirala do struka, a zgrade su poplavljene.

Svi programi u Domu kulture „Studentski grad“ na Novom Beogradu, otkazani su jer je prostor poplavljen, a novootvoreni beogradski tržni centar „Ada mol“ evakuisan je zbog problema sa instalacijama, preneli su juče mediji.

„Beograde, dobićeš gondolu i jarbol, i nakazu od spomenika na Savskom trgu. Dobio si jelku i trijumfalne kapije i irvase. Pa sad jaši te irvase, napredno!“, prokomentarisao je jedan od korisnika Tvitera fotografiju na kojoj sugrađanin u jednoj od centralnih ulica grada hoda kroz vodu do struka, a pritom nosi kišobran.

– Vlast infrastruktura ne interesuje zato što je trošak, a ne profit, rekao je juče arhitekta Dragoljub Bakić.

On je dodao da svake godine dolazi do poplava u Beogradu jer gradska vlast ne radi na kanalizacionoj infrastrukturi koja ne može da izdrži ubrzanu neplansku izgradnju širom grada.

– Za sadašnju beogradsku upravu, Beograd je nerešiv grad. Oni jednostavno ne umeju da reše infrastukturne probleme, niti to hoće. To ih ne interesuje zato što je to trošak, a nije prihod kao gradnja. Oni neće da imaju trošak, već samo profit, kazao je Bakić za agenciju Beta.

On je dodao da će ponovo „svi komunalni problemi biti stavljeni sa strane i davićemo se i dalje na ulicama“.

Bakić je podsetio i da je infrastruktura u glavnom gradu stara bar 40 godina, a da vlast ne sprovodi Generalni urbanistički plan.

– Ne možete da gradite iznad zemlje hiljade kvadrata, a ništa da ne radite ispod zemlje. Generalni urbanistički plan kaže da treba da se gradi u pravcu Avale i Grocke, i tamo da se širi grad – ne mogu svi da stanuju na Vračaru i Bulbulderu. Voda nema gde i ide na ulice zbog poludivlje izgradnje, zidanja i betoniranja, šahtova koji se ne čiste i kanalizacione mreže koja se ne širi. Umesto da se gradska vlast posveti infrastrukturi, oni grade ‘gondole’. Zašto je potreban i ko bi pametan gradio Savski trg pored mrtve železničke i autobuske stanice, upitao je arhitekta Bakić.

Kako smatraju iz Inicijative „Ne davimo Beograd“, „Beograd su potopili naprednjački nemar i korupcija“, te „nikakvi spinovi, zataškavanje i prebacivanje odgovornosti ne mogu sakriti činjenicu da je naš grad ponovo uništen, a sve usled nebrige i nemara koje traje već godinama“.

„Nestručne i koruptivne rekonstrukcije ulica, zapušteni oluci i slivnici, dotrajali krovovi, odlaganje rešavanja problema otpadnih voda, smanjivanje uloge stručnih lica u rešenjima, manji broj terenskih radnika gradskih službi, masovna seča drveća i beskonačno smanjivanje zelenih površina u gradu, dovode do velikih problema čim padne veća kiša. Svakog proleća građani i građanke sa razlogom strepe od običnih pljuskova, koji sve češće dovode do paralisanja Beograda. Bez obzira na količinu padavina, dužinu trajanja kiše, ulice postaju potoci, a bulevari reke. To dalje dovodi do kolapsa u saobraćaju, nestanka električne energije struje, ali i ogromnih šteta na imovini građana i građanki, koje je moguće predvideti i sprečiti“, naveli su iz Inicijative.

Šef odborničke grupe SzS u Skupštini grada Beograda Nikola Jovanović kazao je za Danas da gradska vlast „nema plan za velike kiše“ te da sve radi ad hoc.

– Održavanje kolektora, kanala i slivnika je katastrofalno. U budžetu je ove godine predviđeno 550 miliona dinara za održavanje kišne kanalizacije. Javno pitam, gde je ispario taj novac, kaže Jovanović.

Prema podacima Hidrometeorološkog zavoda u pojedinim delovima grada palo je i do 40 mm kiše, a verovatno je da će nas slično zadesiti i narednih dana, jer meteorolozi najavljuju ponovne jake pljuskove sa grmljavinom.

Kritično i na Banovom brdu, Voždovcu, Zemunu

Bujica koja je nastala usled jake kiše nanela je mnogo materijalne štete, pa je tako odnela deo asfalta u Valjevskoj ulici na Banovom brdu, zbog čega je ona zatvorena za saobraćaj. Kiša je velike probleme stvorila i u Radničkoj ulici, na Donjem Dorćolu, Bulevaru kralja Aleksandra i u delu Vračara, a kritične tačke su bile i podvožnjak kod Hitne pomoći, podvožnjaci u ulicama Knežopoljska, Dubrovačka i Tadeuša Košćuška, Karađorđeva ulica, Darvinova na Voždovcu, Vojvode Vlahovića u naselju Padina na Voždovcu, ugao Poenkarove i Cvijićeve, Dunavski kej u Zemunu i Višnjička ulica, preneli su mediji.

Vuletić: Vlast podstiče divlju gradnju

– Moramo priznati da sinoćnja količina kiše nije uobičajena i da 50 l/m2 za dva sata može da poremeti i mnogo spremnije gradove u Evropi od Beograda. Veći problem je višedecenijsko podsticanje divlje gradnje, posebno u Beogradu, koje je započeto devedesetih godina pod Miloševićem, nastavljeno sa koalicijom DS-DSS, a sada kulminira pod vlašću SNS. To dovodi do neminovnog urušavanja postojeće infrastrukture i onemogućava izgradnju nove koja bi bila spremnija za prihvat i ovako obilnih padavina. Žalosno je što se gradski moćnici utrkuju za 100 evra po kvadratu za ozakonjenje umesto da se bave ozbiljnim komunalnim problemima, rekao je za Danas Zoran Vuletić, odbornik GDF u beogradskoj Skupštini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari