Bor: Izložbom fotografija Muzej rudarstva i metalurgije obeležio 70 godina 1Foto: J.B.K.

Svečano otvaranje uz prisustvo posetilaca je izostalo zbog epidemiološke situacije, a Borani mogu do 31. januara, u skladu sa merama i zvaničnim preporukama, da pogledaju izložbu umetničkih fotografija “Tender” kojom je Muzej rudarstva i metalurgije u Boru obeležio sedam decenija postojanja.

Reč je o kolekciji koju čini deset fotografija Đorđa Odanovića iz Beograda snimljenih 2008. godine u Rudarsko topioničarskom basenu Bor.

Na fotografijama su portreti radnika RTB Bor u njihovom radnom okruženju, kao i devastirani objekti odnosno kontrukcije stare fabrike za preradu rude.

Kolekcija je iz muzejskog fonda koju je ova kulturna insitucija otkupila 2016. godine u cilju obogaćivanja i osavremenjavanja umetničke zbirke.

Odanović koji je diplomirao na Fakultetu primenjenih umetnosti na odseku fotografije izlagao je na oko 100 grupnih izložbi i 24 samostalne izložbe u zemlji i inostranstvu.

Fotografije mu se nalaze u kolekciji Muzeja savremene umetnosti Beograd, Muzeja grada Beograda i privatnoj kolekciji, Pariz.

Inače, prvu pisanu inicijativu za osnivanje muzeja u Boru datiranu 15.decembra 1950. godine pokrenuo je Gradski odbor SUBNOR, kada je i postavljena osnovna koncepcija muzeja kao ustanove koja će se baviti prikupljanjem, čuvanjem i prezentovanjem kulturno istorijskih dobara iz daleke i bliže prošlosti, sa posebnim akcentom na razvoj rudarstva i metalurgije.

Krenulo se vrlo brzo sa nabavkom muzejskog materijala, što je za rezultat imalo izložbe 1951. i 1955. godine.
Hroničari beleže da je zapošljavanjem prvih stručnjaka 1961, muzej je počeo da radi kao Narodni muzej, a početkom 1974. svoju specifičnost izrazio je i promenom imena u Muzej rudarstva i metalurgije.

Na veb stranici borskog muzeja navodi se da je za razliku od drugih specijalizovanih muzeja, Muzej rudarstva metalurgije definisao svoj odnos prema istoriji, stavljajući u središte interesovanja čoveka kao pokretača razvoja rudarstva i metalurgije istovremeno istražujući povratni uticaj ove industrijske grane na društvo i prirodu u celini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari